Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Palenie tytoniu – do jakich chorób może doprowadzić?

2020-03-26 11:04:03 (ost. akt: 2020-03-30 12:35:00)

Świadomość społeczna na temat szkodliwości palenia tytoniu z roku na rok się powiększa. Wielu osobom trudno jednak zrezygnować z nałogu, przez co decydują się na pogłębianie stanu uzależnienia. Im więcej mamy „paczkolat’’, tym trudniej podjąć radykalne kroki. Jeśli jednak się na nie nie zdecydujemy, możemy ponieść przykre konsekwencje zdrowotne w postaci chorób układu oddechowego.

POChP – podstawy diagnozowania
Jednym z najpopularniejszych następstw palenia jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Polega na zaburzeniu przepływu powietrza w oskrzelach (obturacja to inaczej zwężenie dróg oddechowych). Rozwijająca się choroba sprawia, że oddychanie (zwłaszcza nabieranie powietrza) stopniowo staje się coraz trudniejsze. Pojawiają się takie objawy, jak:
• duszności,
• męczący kaszel,
• odkrztuszanie gęstego śluzu,
• świszczący oddech,
• złe znoszenie wysiłku fizycznego.
Początkowym stadium obturacyjnej choroby płuc jest zapalenie. W 90% przypadków diagnoza wskazuje jednoznacznie, że przyczyną wystąpienia objawów obturacji jest długotrwałe, wieloletnie wdychanie zanieczyszczeń, w tym głównie dymu tytoniowego. Dalszy etap rozwoju choroby to rozedma płuc i ich niewydolność, a w konsekwencji nawet śmierć.
Obturacyjna choroba płuc dotyczy głównie osób dorosłych. Najczęściej diagnozuje się ją u pacjentów powyżej 40. roku życia, jednak coraz powszechniejsze są przypadki zachorowań u młodych ludzi przed 30-stką. Kluczowe znaczenie ma tu liczba „paczkolat’’, które ma pacjent. 1 „paczkorok’’ oznacza wypalanie 1 paczki papierosów dziennie przez 365 dni.

Leczenie POChP
POChP jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Jej diagnozowanie, tak samo jak w przypadku większości innych przypadłości dotyczących układu oddechowego, odbywa się na podstawie określonych badań.
Spirometria wykazuje pojemność i objętość płuc pacjenta. Dzięki tej metodzie można również sporządzić wykresy obrazujące przepływ powietrza podczas wdechu i wydechu.
Gazometria to badanie krwi, które wykazuje nieprawidłowości w wymianie gazowej organizmu (m.in. stosunku tlenu do dwutlenku węgla w ciele pacjenta).
Pulsoksymetria to metoda oceny natlenienia krwi, którą przeprowadza się w sposób nieinwazyjny. Pacjentowi zakłada się na palec tzw. pulsoksymetr, czyli czujnik, który bada stężenie tlenu w hemoglobinie za pomocą wiązki światła.
RTG płuc to inaczej rentgen klatki piersiowej. Badanie ma na celu ujawnienie wielkości serca i płuc, tak aby była możliwa ocena ich stanu.
Całkowite wyleczenie obturacji płuc w chwili obecnej nie jest możliwe. Można natomiast dążyć do zahamowania objawów choroby oraz powstrzymania jej rozwoju. W tym celu podaje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym i rozszerzającym oskrzela, a także środki wykrztuśne. Pozwala to uzyskać większą swobodę oddychania i ułatwia oczyszczenie układu oddechowego z zalegającego w nim śluzu. Dzięki odpowiednio dobranej terapii zmniejsza się także ryzyko powikłań. Osoby z silnym stadium zaawansowania POChP niekiedy muszą poddać się operacji wycięcia fragmentu płuca. W skrajnych przypadkach dochodzi też do przeszczepów.
Należy pamiętać, że żaden objaw choroby płuc nie może być przez nas lekceważony. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Centrum Medyczne Synexus zajmuje się prowadzeniem badań klinicznych nad nowymi lekami m.in. w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Obecnie na bezpłatne konsultacje lekarskie zapraszane są osoby spełniające co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
• POChP zdiagnozowane co najmniej rok temu,
• wiek powyżej 40 lat lub 10 „paczkolat’’,
• przebyta hospitalizacja wywołana zaostrzeniem choroby,
• przebyta terapia sterydami.


/materiał partnera/

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages