Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Strażacy walczą z pożarami traw

2020-03-27 09:54:54 (ost. akt: 2020-03-27 11:48:39)

Autor zdjęcia: Ratownictwo Powiatu Ełckiego/Marcin Waszkiewicz

Za oknami coraz częściej mamy słoneczną pogoda. Coraz częściej też strażacy wyjeżdżają do pożarów traw. Tylko w ostatnim czasie w powiecie ełckim było kilka takich interwencji. Jednocześnie rusza akcja "STOP pożarom traw".

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej „STOP pożarom traw”. Strażacy kierują ją do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

— Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas — apelują strażacy.

Niestety ciągłe apele są potrzebne, bo wraz z nadejściem wiosny i słoneczną pogodą, takich interwencji mają coraz więcej.

W minioną niedzielę ełccy strażacy dwa razy musieli wyjeżdżać do pożarów traw. W Ruskiej Wsi paliły się trzcinowiska. W akcji brały udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Ełku oraz ochotnicy z Nowej Wsi Ełckiej i Rożyńska. Z kolei w Bajtkowie paliła się trawa. Tam razem ze strażakami z ełckiej komendy pożar gasili ochotnicy z Nowej Wsi Ełckiej. Natomiast w poniedziałek paliły się trzciny przy Jeziorze Ełckim przy ulicy Grunwaldzkiej. Również wczoraj ełccy starżacy wyjeżdżali do kolejnych pożarów traw - w Boguszach, Milewie, Sędkach i Rękusach.

Na szczęście dzięki szybkim interwencjom nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia na okoliczne tereny. Ale musimy pamiętać, że nawet niewielki pożar trawy czy trzcinowisk, może spowodować duże zagrożenie dla ludzi i mienia.

W roku 2019 w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8 896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło 7 osób, a 31 odniosło obrażenia.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Pan Darek zanim jeszcze poddał się kwarantannieŻycie za zamkniętymi drzwiami
Prawie 2300 osób na Warmii i Mazurach nie może wychodzić z domu. Drzwi zamknęła im kwarantanna domowa. To na pewno czas próby. Jak go spędzać, żeby nie zwariować? Pan Darek żartuje i nagrywa filmiki dla znajomych. Pani Ewelina natomiast odchodzi od zmysłów.

Koronawirus to lekcja, którą szybko trzeba odrobić
Już w czasie debaty nad nowelizacją ustawy o inspekcji sanitarnej 22 stycznia, jako pierwszy użyłem określenia „koronawirus” w Sejmie. I pytałem, co by było, gdyby taka epidemia przyszła do nas, a my nie mielibyśmy sprawnego systemu inspekcji sanitarnej. Mało kto się wtedy moimi pytaniami przejął — mówi prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Świat po pandemii...
Koronawirus kiedyś przeminie. Co będzie po nim? Świat chyba nie będzie już taki sam. Wiele branż odczuwa już skutki walki z pandemią, ale równie dużo liczy zyski z e-commerce. A obostrzenia? Jeszcze miesiąc temu nikt nie uwierzyłby, że będą aż tak duże.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages