Przyłbice z drukarki 3D pomogą personelowi ełckich szpitali

2020-04-06 14:18:35(ost. akt: 2020-04-06 15:06:46)

Autor zdjęcia: Park Naukowo-Technologiczny w Ełku

Park Naukowo-Technologiczny w Ełku włączył się w akcję wspierania wysiłków na rzecz zastopowania koronawirusa - tworzy przyłbice ochronne dla personelu medycznego.
Inicjatywa realizowana przez Park Naukowo-Technologiczny w Ełku ma na celu zapewnienie bezpośredniej pomocy personelowi ełckich szpitali - Pro-Medice oraz 1 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu z Polikliniką.

Przyłbice ochronne dla personelu medycznego są produkowane w PNT od końca marca. Pierwsza partia (40 sztuk) trafiła dzisiaj do szpitala Pro-Medica, kolejna partia jest w trakcie produkcji i trafi do personelu 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Do produkcji został wykorzystany filament PLA - tworzywo sztuczne, które jest biodegradowalne. Przyłbice ochronne są wielokrotnego użytku (po dezynfekcji). Wyprodukowanie 1 sztuki przyłbicy obecnie trwa 4 godziny. Park pracuje nad przyspieszeniem procesu produkcji, testowany jest nowy projekt maski.

Wszyscy, którzy chcieliby dalej wspierać ełcki Park Naukowo-Technologiczny (w zakresie np. sprzęt/ materiały/ proces), mogą kontaktować się poprzez e-mail: info@technopark.elk.pl lub telefonicznie 606232068.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (6 kwietnia) wydaniu m.in.

Nasze głosy trafią do kopert?
Dzisiaj pod głosowanie ma trafić autopoprawka PiS do zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada wybory korespondencyjne. Opozycja jest przeciw. Chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wówczas wybory byłyby trzy miesiące po jego zakończeniu.

Firma stoi, to ludzie się boją
Tarcza antykryzysowa nie uratuje wszystkich miejsc pracy. W pierwszych dwóch dniach kwietnia w urzędzie pracy w Olsztynie zarejestrowała się aż jedna trzecia wszystkich osób co w marcu. A to dopiero początek — przewidują eksperci.

Pani Monika jest pierwszą pacjentką, która metodą FAUCS urodziła bliźnięta. Mama i dzieci czują się dobrze.Pierwsze takie bliźniaki
W Klinice Ginekologii MSZ w Olsztynie urodziły się bliźnięta z cięcia cesarskiego przeprowadzonego metodą FAUCS. O pierwszym tego typu zabiegu w Polsce rozmawiamy z prof. Marcinem Jóźwikiem.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5