Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Miasto rezygnuje z imprez i zaciska pasa

2020-04-18 17:21:17 (ost. akt: 2020-04-18 17:23:54)

KULTURA || Nie będzie Festiwalu Folkloru „Tęcza”, pod znakiem zapytania stoi "Runmagedon" czy Festiwal "Ogień i Woda". Mulatka odbędzie się w mniejszym zakresie i w zmienionej formule. Tak koronawirus zmienia plany tegorocznych imprez.

Prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz, już kilka tygodni temu na łamach mediów oraz poprzez swoje wypowiedzi na facebook’u dawał do zrozumienia, że większość wydarzeń sportowych i kulturalnych zaplanowanych w tym roku w naszym mieście nie dojdzie do skutku. Jest to spowodowane obecną sytuacją w naszym kraju – wprowadzony stan epidemii niesie ze sobą szereg ograniczeń, które sprawiają, że niektóre wydarzenia nie mają w ogóle prawa dojść do skutku. Jest jeszcze jeden argument - w obecnej sytuacji należy zacisnąć pasa.

— W związku z epidemią, której skutki społeczne i gospodarcze odczuwać będziemy przez spory czas po jej zakończeniu podjąłem decyzję o wdrażaniu programu oszczędności — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Miejskie instytucje dostały już polecenie mówiące o zredukowaniu wszystkich pozycji dotyczących wydarzeń, chodzi tu głównie o imprezy masowe. Działania te, oprócz dostosowania się do obecnej sytuacji, mają na celu zredukowanie kosztów, jakie w związku z ich organizacją ponosi budżet miejski. Oferta organizowanych w Ełku wydarzeń kulturalno-artystycznych i sportowych zostanie mocno odchudzona.

— Zrezygnujemy z realizacji znacznej części wydarzeń sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Historycznego i Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymali polecenie redukcji wydatków. I tak na przykład MOSiR ograniczy wydatki o około 60 proc,, co oznacza, że nie odbędzie się większość zaplanowanych koncertów oraz większość imprez masowych – mówi Tomasz Andrukiewicz.

Wygląda na to, że fani sztandarowego ełckiego wydarzenia sportowego w postaci Runmageddonu w tym roku będą musieli obejść się smakiem. Zawiedzeni będą także miłośnicy sportów wodnych oraz muzyki granej na żywo.

— Z informacji, które posiadam z MOSiR wynika, że w zaplanowanym terminie nie odbędą się Mistrzostwa Europy Skuterów, Runmageddon, planowane koncerty gwiazd — tłumaczy prezydent.

Ucierpi również oferta prezentowana przez Ełckie Centrum Kultury. Jak powiedział nam prezydent Andrukiewicz, placówka na pewno nie zorganizuje Festiwalu Folkloru „Tęcza”. Pod wielkim znakiem zapytania stanął los Festiwalu „Ogień i Woda”.

Tomasz Andrukiewicz nie odbiera jednak nadziei ełczanom spragnionym atrakcyjnych wydarzeń kulturalno-artystycznych oraz sportowych. Władze miasta będą próbowały niektóre z nich zorganizować, tyle, że w mniejszym zakresie i przy większym zaangażowaniu naszej małej ojczyzny.

— Nie chcemy rezygnować ze wszystkiego, bo wiemy, że organizacja wydarzeń to dochody dla branży gastronomicznej i hotelarskiej, która obecnie jest zupełnie bez dochodów. Będziemy chcieli wykorzystać w większym zakresie potencjał ełckich artystów oraz podmiotów prowadzących działalność fitness. Dzisiaj te branże są zupełnie odcięte od możliwości zarobkowania. W tych kwestiach będę chciał, byśmy mówili jednym językiem z Radą Miasta — precyzuje Tomasz Andrukiewicz.

Miasto zrezygnuje także z części inwestycji. Te, które nie są pilne i są finansowane głównie z budżetu miejskiego zejdą na drugi plan. Pierwszeństwo będą miały inwestycje współfinansowane z zewnątrz i wspierające lokalnych przedsiębiorców.
Wymuszone epidemią koronawirusa i postępującą zapaścią gospodarczą zmiany nie ominą także samego ratusza.

Zamierza on wdrożyć odpowiednie zmiany kadrowo-organizacyjne, np. rezygnację z większości naborów na wakujące stanowiska, zmniejszenie zatrudnienia, jak i zmianę sposobu funkcjonowania niektórych podległych jednostek organizacyjnych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MGM #2910080 | 213.95.*.* 22 kwi 2020 09:22

  Jest szansa, żeby ustalić nowy harmonogram imprez w przyszłości. W taki sposób, by różne imprezy nie odbywały się w tych samych terminach i nie rywalizowały ze sobą.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Achy #2909087 | 5.172.*.* 20 kwi 2020 08:39

  To początek końca prezydenta i jego sprzymierzeńców. Blisko, coraz bliżej...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jolsky #2908767 | 5.173.*.* 19 kwi 2020 11:41

  Nareeeszcie ! Zrezygnować na stałe z nikomu niepotrzebnych imprez a zacząć zywiej wspierać ełcki sport !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kB #2908703 | 89.228.*.* 19 kwi 2020 10:01

   A radni ełccy też zaciskają pasa? Obniżyli sobie diety? Bo jakoś mi może to umknęło?

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Stan #2908677 | 89.228.*.* 19 kwi 2020 09:21

   Może i prezesom ełckich spółek trochę zmniejszy pobory, a nie po kilkanaście tysięcy wyciągają a efekty ich pracy lepiej nie mówić. Tylko do tego trzeba miec jaja, a tu mogą być poważne obawy o ich stan i posiadanie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages