Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Ełczanie znowu będą mogli robić zakupy na targowisku miejskim

2020-04-23 17:22:00 (ost. akt: 2020-05-01 10:32:28)

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

GOSPODARKA || Władze miasta postanowiły otworzyć targowisko miejskie, póki co w ograniczonym zakresie. Decyzja podjęta przez prezydenta miasta to sfinalizowanie inicjatywy ełckiego społecznika i starań radnych różnych opcji politycznych.

Ełcka targowica została zamknięta już 12 marca, a decyzja ta miała na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ewentualnych zarażeń koronawirusem. Poinformowało o tym fakcie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ełku. Tym samym z dnia na dzień mnóstwo handlarzy i przedsiębiorców straciło możliwość zarobkowania, a klientom uniemożliwiono zaopatrywanie się w szeroki asortyment produktów dostępnych na ełckim rynku.

Następne dni po zamknięciu targowiska miejskiego to czas wprowadzania kolejnych obostrzeń związanych z ogłoszoną później epidemią koronawirusa. Zasadność decyzji mówiącej o tym, że ełcka targowica została zamknięta zeszła na drugi plan.

Od jakiegoś czasu żyjemy już jednak w nieco innej, nowej rzeczywistości i temat targowiska w Ełku powrócił. O to, aby samorządy nie zamykały takich miejsc handlu apelował jeszcze w marcu sam minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Żywności mamy pod dostatkiem. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego — apeluje minister.

Na niwie lokalnej kwestią przywrócenia ełckiego targowiska do funkcjonalności zajął się ełcki działacz i społecznik, Kamil Michał Wysocki. W tym celu skontaktował się z prezydentem miasta, Tomaszem Andrukiewiczem, któremu przedstawił postulat otwarcia targowiska. Zwrócił się także do ełckich radnych Prawa i Sprawiedliwości z pytaniem, czy odpowiedzą na apel „ich” ministra rolnictwa mówiący o niezamykaniu targowisk.

Nowoczesne samorządy wspierają polskich przedsiębiorców i otwierają targowiska. W mojej opinii Ełk powinien wziąć przykład z Grajewa, a ełccy radni nie powinni bać się podejmowania decyzji zgodnych z interesem mieszkańców. Nie walczmy z targowiskami! — uzasadniał ełcki działacz Ruchu Narodowego. W Grajewie targowisko ruszyło ponownie 17 kwietnia.

Radni PiS wysłuchali apelu Kamila Wysockiego i poczynili kroki zmierzające do realizacji postulatu otwarcia ełckiego targowiska. Radny Rafał Karaś zorganizował facebook’ową sondę, w której pytał ełczan o to, czy targowisko powinno pozostać zamknięte, czy jednak należy je otworzyć. Miażdżąca większość internautów chciała powrotu handlarzy na targowicę dlatego radni PiS, Rafał Karaś i Adam Bartoszewicz, złożyli na ręce prezydenta Andrukiewicza wniosek, w którym apelują o jej ponowne otwarcie. Uwzględnili w nim również opinię Kamila Wysockiego.

W trosce o lokalną gospodarkę oraz umożliwienie Ełczankom, Ełczanom, a także lokalnej społeczności dostępu do dobrej, polskiej żywności, produktów regionalnych pierwszej i drugiej potrzeby oraz ochronę bytu rolników i sprzedawców apelujemy o otwarcie targowicy miejskiej — apelują do prezydenta radni PiS.

Podobny wniosek do ełckiego ratusza złożył klub radnych Dobro Wspólne.

W związku ze zmianą niektórych zasad bezpieczeństwa obowiązujących od 20 kwietnia 2020 roku, składamy wniosek o rozważenie możliwości powtórnego otwarcia Targowiska miejskiego przy ul. Targowej (…). Wierzymy, że ponownie otwarcie targowiska będzie kolejnym działaniem wspierającym lokalnych przedsiębiorców a mieszkańcom da możliwość zakupu w dobrej cenie — czytamy w wniosku Dobra Wspólnego, który w imieniu klubowych kolegów wystosował Bogusław Wisowaty.

Każdy z wnioskodawców zwracał uwagę, że ponowne otwarcie targowicy wiązałoby się z przestrzeganiem odpowiednich środków bezpieczeństwa, których wdrożenie jest wymogiem epidemii koronawirusa. Po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami włodarz miasta podjął decyzję w sprawie ełckiej targowicy.

Targowisko Miejskie w Ełku wznawia działalność od ‪24 kwietnia‬ br. (piątek) w ograniczonym zakresie. Czynne będzie w każdy dzień tygodnia. Decyzję podjąłem po wysłuchaniu opinii przedsiębiorców, Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych oraz biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną — poinformował prezydent Andrukiewicz, przy okazji tłumacząc, na jakich zasadach będzie odbywał się handel.

I tak otwarcie targowiska odbędzie się etapami. W pierwszym dopuszczone do sprzedaży są art. rolne, w tym owoce i warzywa, art. chemiczne, sadzonki, rośliny, art. dla zwierząt. Nie wraca giełda samochodowa. Póki co nie będzie możliwości sprzedaży art. przemysłowych, tekstyliów (ciuchy, obuwie) itd. To czy handel tymi produktami będzie dozwolony jest uzależniony od rozwoju bieżącej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i tego, czy klienci oraz sprzedawcy zastosują się do zaleceń sanitarnych. Te mówią o tym, że należy zakrywać twarz, nosić rękawiczki, zachowywać bezpieczną odległość od siebie (2 metry), przestrzegać limitu 4 klientów na jedno miejsce sprzedaży. Handlarze muszą także zapewnić kupującym środki do dezynfekcji rąk po kontakcie z gotówką.

Decyzja o otwarciu ełckiego targowiska to, jak widać, dobra wiadomość dla handlarzy oraz mieszkańców miasta. Pytanie, czy jedni i drudzy będą potrafili przestrzegać obostrzeń wynikających z funkcjonowania w koronawirusowej rzeczywistości. Władze miasta liczą na ich rozwagę, ale zastrzegają sobie, że decyzja może zostać zmieniona.

Ze względu na uwarunkowania zewnętrze, jak i możliwe niestosowanie się do zaleceń przez kupujących i sprzedających, w każdej chwili może nastąpić ponowne zamknięcie targowiska — czytamy na facebook’u prezydenta Andrukiewicza.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (23 kwietnia) wydaniu m.in.

Żukowska-CzaplickaPrzedsiębiorcy czekają na konkrety
Wiemy już, kiedy rząd planuje odmrozić gospodarkę. Powinno to być od początku lipca, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy pełne wznowienie będzie możliwe. Rząd uzależnia luzowanie gospodarki od rozwoju pandemii w Polsce. Czy biznes wytrzyma?

Wróciły obowiązkowe szczepienia
Od 18 kwietnia wznawiane są obowiązkowe szczepienia, m.in. te wykonywane zaraz po porodzie. To efekt konsultacji Ministerstwa Zdrowia ze specjalistami. Decyzją ministra zdrowia szczepienia były do tej pory odroczone przez sytuację epidemiologiczną

Rodzice skatowali moje życie
Chodzi na terapię do psychoterapeuty, by zrozumieć to, co zdarzyło się w jej życiu. Chce zapomnieć o przeszłości i żyć normalnie. Bez koszmarów, strachu, niepewności. — Nie wiem, jak mam wybaczyć rodzicom i nie czuć żalu — mówi pani Irena.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2911410 | 89.228.*.* 25 kwi 2020 11:46

  A to Prezydent Ełku poprawił swoją decyzję, bo zawierała błędy, w tym niezgodności z obowiązującym stanem prawnym?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2911152 | 37.248.*.* 24 kwi 2020 21:59

  Byłam, kupiłam sadzonki do ogrodu. Najwyższy czas na niektóre rośliny. Ludzie byli rozsądni, zachowywali odległości.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacek #2910877 | 69.115.*.* 24 kwi 2020 14:38

  Otworzenie targowiska jest bardzo dobre. Dla wiekszosci mieszkancow Elku to jest jedyna forma rozrywki i jedyna mozliwosc zeby zobaczyc innych ludzi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ernest #2910754 | 176.221.*.* 24 kwi 2020 09:59

   Ale progres. Jeszcze tylko te śmieszne maski zdejmijcie nam bo to patologia

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ella #2910751 | 89.228.*.* 24 kwi 2020 09:49

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czyli tylko Ruch narodowy może uratować ten kraj, reszta jest obojetna na zwykłych ludzi. Pamietajcie o tym przy wyborach.

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages