Mieszkańcy zrzucą się na gminne szkoły?

2020-05-11 10:09:45(ost. akt: 2020-05-11 11:30:21)

Autor zdjęcia: eSesja TV

FINANSE || Szkoły w Rękusach, Chełchach i Mrozach Wielkich miały zostać zlikwidowane. Na szczęście tak się nie stało. Skąd wójt weźmie pieniądze sfinansowanie ich utrzymania? Częściowo od mieszkańców, których nieruchomości zyskają na wartości.
Na ostatniej, kwietniowej sesji Rady Gminy Ełk, radni wraz z wójtem Tomaszem Osewskim zajmowali się m.in. kwestią tzw. opłaty adiacenckiej. To rodzaj opłaty wnoszonej przez właścicieli oraz użytkowników (wieczystych) tych nieruchomości, które zyskały na wartości dzięki zaistnieniu określonych zdarzeń, jak np. scalenie lub jej podział, budowa urządzeń infrastruktury technicznej itd. Opłata ta jest ustalana na podstawie decyzji wójta, a jej procentową wysokość reguluje rada gminy podjęciem odpowiedniej uchwały w tym zakresie.

Wójt Osewski zaproponował, aby opłata adiacencka w gminie Ełk wynosiła 25 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Jak się okazało w trakcie sesji, uzyskane w ten sposób pieniądze mają rzekomo wspomóc nadal zagrożone likwidacją trzy gminne szkoły: w Rękusach, Chełchach i Mrozach Wielkich.

Na komisjach było to procedowane, proszę abyście Państwo to poparli. Pieniądze z tego idą na szkoły — zwrócił się do obecnych na sali radnych wójt Tomasz Osewski licząc zapewne na gładkie procedowanie uchwały. Szybko okazało się, że niektórzy radni chcieliby modyfikacji wymiaru stawki opłaty adiacenckiej.

Ja chciałbym prosić o obniżenie tej stawki z 25 proc. na 15 proc. — zabrał głos radny Piotr Słomkowski.

Prosiłbym żeby to jednak zostało jak było. Pan nie zgłaszał tego podczas komisji, ale oczywiście ma pan do tego prawo. W listopadzie kończą się pieniądze (na szkoły), a pan tych szkół bronił. Prosiłbym, aby przyjąć tę uchwałę dlatego, że to dostarczy ileś tam pieniędzy do budżetu. Niestety nie da się zjeść jabłko i mieć jabłko — odpowiedział radnemu wójt Osewski.

Gdy przewodniczący chciał przejść do przyjęcia pod obrady wniosku radnego Słonkowskiego głos w sprawie zabrał radny Sulima, który wystąpił z własnym wnioskiem. Zaproponował zmianę stawki opłaty adiacenckiej na 10 proc.

A ja w takim razie w związku z Państwa uchwałami chciałbym, aby ci radni złożyli też propozycję, żeby likwidować szkoły, bo obcinacie pieniądze na funkcjonowanie szkół. I mam tu prośbę do radnego Sulimy i radnego Słomkowskiego: albo niech Pan się zrzeknie sam w Woszczelach, to nie będziemy jej budować (szkoły), bo Pan bawi się w tej chwili w tego typu rzeczy — momentalnie odpowiedział mu wójt Osewski.

Po ofensywie wójta głos zabrał Jan Szabroński. Radny zapytał włodarza gminy, czy pieniądze pochodzące z opłaty adiacenckiej uratują szkoły w Rękusach, Chełchach i Mrozach Wielkich.

To zależy od planu. Zapewnienie finansów jakie mamy obecne, mamy do listopada. Jeżeli przegłosujecie to, o co będę prosił i Pan będzie za, to uratuje to nam szkoły, do grudnia na pewno — odpowiedział wójt.

A co dalej? – dociekał radny Szabroński.

Jeśli będziecie Państwo głosowali przeciw zaproponowanym stawkom (25 proc.) to na pewno tych szkół nie uratujemy. Albo się jest za szkołami albo nie. I wtedy ich nie uratujemy bo pieniędzy nie będzie — przedstawił swój punkt widzenia włodarz gminy.

Tomasz Osewski pytany o to, ile pieniędzy wpłynie do gminy z tytułu opłaty adiacenckiej powiedział, że nie może odpowiedzieć, bo jeszcze ona nie obowiązuje. Wyraźnie podirytowany wnioskami i pytaniami radnych, postanowił przedstawić swój punkt widzenia w tej kwestii.

Szukamy pieniędzy na szkoły. Trzeba się zdecydować, dzisiaj tutaj głosując, a nie to co mówicie w szkołach na zebraniach i przy rodzicach i nauczycielach. Trzeba zagłosować, albo jest się za pieniędzmi, albo nie. Naród na to patrzy i wyciągnie wnioski. Róbcie jak uważacie — zwrócił się do radnych broniących szkół, jednocześnie apelując o odrzucenie obu wniosków obniżających stawkę opłaty adiacenckiej.

Finalnie uchwałę mówiącą o ustaleniu stawki procentowej opłaty adiacenckiej na obszarze gminy przyjęto i to w pierwotnym, wójtowskim” założeniu (25 proc.) - 8 osób było „za”, przy dwóch przeciwnych. Czterech radnych wstrzymało się od głosu. Jeden był nieobecny.

Chciałbym wszystkim radnym, którzy głosowali „za” serdecznie podziękować. To jest faktyczny wymiar tego, czy ktoś popiera istnienie szkół czy nie. Dziękuję w imieniu nauczycieli, związków zawodowych, a także uczniów — powiedział po przyjęciu uchwały wójt Osewski.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (11 maja) wydaniu m.in.

Inwestor nie wyląduje w Gryźlinach Nie będzie inwestycji na lądowisku w podolsztyńskich Gryźlinach. Miała tu powstać fabryka elementów budowlanych z litego drewna. Jednak austriacki inwestor wycofał się i rozmowy zostały przerwane. Poszło o cenę działki i rosnący opór społeczny.

Witaj szkoło, żegnaj szkoło
W połowie maja mamy poznać decyzję w sprawie dalszej organizacji pracy szkół. Na razie zajęcia są wstrzymane do 24 maja. Ale można już przewidzieć, co zmieni się w ich pracy. Wielu uczniów i nauczycieli chce wrócić. Tylko czy to ma sens?

Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci 9-latka
Właściciel lunaparku, w którym miał miejsce śmiertelny wypadek z udziałem 9-letniego chłopca, stanie przed sądem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Justina #2920671 | 83.9.*.* 14 maj 2020 22:16

    Czas najwyższy zająć się spółka ZUG w której jest dyrektor, zastępca i kierownik z koziej wolki jeżdżący jak szeryf czarną Navarą... Spółka która wykonując pracę dla gminy ełk między innymi mycie znaków czy koszenie traw tam gdzie ludzie sami to do tej pory ogarniali 99% i nie było to problemem, pobiera takie środki że nie jeden prywaciarz zrobił by to dwukrotnie w tych pieniądzach, dodatkowo ten gość co jeździ czarna Navara uważa się się za wyjętego spod prawa, samowolka jakich mało radzę przyjżeć się jego,, pracy'' i nagle może znajdą się oszczędności chociaż na jedną szkole...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Logo #2919401 | 79.191.*.* 12 maj 2020 11:30

    Jednak sesja była transmitowana. Tak więc mieszkańcy gminy proszę podziękować swoim radnym którzy głosowali za - czyli: Bratkowi, Buraczewskiemu, Jurczykowi, Kordyśowi, Lisowskiej, Radywoniukowi, Wielgatowi i Wołyńcowi. To dzięki tym ludziom zapłacicie nowy podatek w wys 25%.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. Logo #2919389 | 79.191.*.* 12 maj 2020 11:08

    Ludzie tracą pracę zamykają firmy, kryzys największy od upadku komuny a te bezczelne typy nakładają nowe podatki. Ku... ludzie was rozniosą. ŻĄDAM udostępnienie kto głosował za. Trzeba koniecznie upublicznić jakim to ch.. mieszkańcy powinni podziękować.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  4. Ogłupiały maryjan #2919239 | 176.109.*.* 12 maj 2020 00:14

    Panie Osewski ileż to Pan bajek naobiecywał w wyborach jak to za pana rządów pięknie będzie . Tak Pan grzałeś na Polkowskiego, a gdzie pana inwestorzy w gminie? Powiedz Pan na cholerę tyle urzędników, po co tyle stanowisk w urzędzie. Swoją drogą najmniejszą szkołę można by zamknąć, ale nie trzy. Żal du..e mi ściska że na Pana głosowałem!

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  5. Adam #2919065 | 83.31.*.* 11 maj 2020 14:39

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ten ABC TO BELFER KTÓRY BOI SIĘ ŻE STRACI PRACĘ. Panie wójcie likwidacja i koniec.

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5