Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Kandydaci na prezydenta Polski walczą o głosy ełczan

2020-06-20 19:32:23 (ost. akt: 2020-06-20 20:11:04)

Autor zdjęcia: MCH

WYBORY PREZYDENCKIE || Na finiszu prezydenckiej kampanii wyborczej nasze miasto odwiedziło dwóch kandydatów na urząd Prezydenta RP – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rafał Trzaskowski. W pobliskim Grajewie zawitał urzędujący prezydent RP, Andrzej Duda.

W ramach kampanii prezydenckiej Ełk stał się celem wizyty wyborczej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który przybycie do naszego miasta zapowiadał już jakiś czas temu. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat na najważniejszy urząd w naszym kraju z ramienia Koalicji Polskiej, ze swoimi wyborcami spotkał się w Ełku 11 czerwca.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/k1-632478.jpg

Wiec wyborczy Kosiniaka-Kamysza zorganizowano w amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury. Propozycji programowych szefa PSL-u wysłuchali mieszkańcy miasta oraz działacze PSL-Koalicji Polskiej. Na spotkaniu obecny był także prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Brzezin.

- Nie udało nam się wygrać wyborów tak, aby przejąć władzę (mowa o ostatnich wyborach parlamentarnych – przyp. red.), ale podwoiliśmy nasz wynik wyborczy. Jak teraz pójdzie dobry sygnał, że ja jako kandydat Koalicji Polskiej dostaję dobry wynik (…) bo wtedy mam ogromne szanse wygrać z Andrzejem Dudą. Wtedy jest szansa na radykalną zmianę w Polsce – zwrócił się na początku do zgromadzonych szef PSL-u, który określa swój program jako „umiarkowanie centrowy”, a samego siebie jako kandydata mniejszych ośrodków miejskich i wsi.

Władysław Kosiniak-Kamysz głównie skupił się na zagadnieniach związanych z polityką krajową. Mówił o temacie służby zdrowia i wizji jej reformy, sprawach socjalnych (wsparcie osób potrzebujących), ale także apelował o budowanie szerokiego porozumienia, jak sam określił „wspólnoty narodowej” i „mostów porozumienia”.

W swoim wystąpieniu kandydat PSL-Koalicja Polska podnosił potrzebę reform systemowo-ustrojowych, w tym wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, ale także zreformowania wymiaru sprawiedliwości.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/k2-632479.jpg

Władysław Kosiniak-Kamysz - związku z pytaniem wystosowanym do niego przez prezydenta Ełku, Tomasza Andrukiewicza - poruszył także kwestie samorządowe. Podkreślał fakt, że jednostkom samorządu terytorialnego należy przywrócić kompetencje odebrane im przez władze centralne. Mówił o rzeczpospolitej samorządowej.

- Po pierwsze (…) szczególnie na poziomie wojewódzkim jak: melioracja, gospodarka wodna, ochrona środowiska, sport, turystyka, doradztwo rolnicze. Przywrócę włodarzom gmin kontrolowanie i pełny nadzór nad oświatą (…) Jestem za rozwojem zasady pomocniczości i przekazaniem jak największych kompetencji – zapewniał kandydat PSL-KP, przy okazji biorąc w obronę samorządy, którym według niego władze rządowe nie zrekompensowały wydatków związanych z kompetencjami, jakie na nie przełożyły.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/k3-632481.jpg

Władysław Kosiniak-Kamysz funkcję prezesa PSL piastuje od 2015 roku. W rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz (2011-2015) był ministrem pracy i polityki społecznej. Z wykształcenia jest lekarzem, a od 2010 roku doktorem nauk medycznych.

W sobotę, 20 czerwca, Ełk gościł kolejnego kandydata na prezydenta kraju. O godz. 17.30 w centrum miasta odbył się więc Rafała Trzaskowskiego, który z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyścigu prezydenckim zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Prezydenta Warszawy przywitał na wiecu jego ełcki "kolega-samorządowiec", Tomasz Andrukiewicz.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/t4-632476.jpg

Kandydat Koalicji Obywatelskiej w swoim wystąpieniu skupił się na zagadnieniach ogólnopolskich, zaczynając od tego, że ma poczucie, iż rządzący są odklejeni od rzeczywistości. Nawiązując do pytań zadawanych podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej. Rafał Trzaskowski twierdzi, że ma dość szukania przez obecną władzę tematów zastępczych. Ale nie tylko tego.

- Czy telewizja publiczna i wszyscy inni będą rozliczać pana prezydenta Andrzeja Dudę za to, że nie pomógł frankowiczom, że nie ma kwoty wolnej od podatku, czy że nie ma również emerytury wolnej od podatku. Niespełnionych obietnic mamy dość – powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy skrytykował też rząd. Stwierdził, że obecna władza jest bardzo zadowolona z tego co się dzieje, zwłaszcza prezydent (Andrzej Duda) i premier (Mateusz Morawiecki). Powiedział także jaką rolę powinien pełnić prezydent Polski.

- Wcale nie jest tak różowo jak nam opowiadają rządzący. Musimy skupić się dzisiaj żeby rządzącym patrzeć na ręce i dla tego w Polsce jest potrzebny silny prezydent. Silny prezydent to jest ktoś kto szanuje swój podpis. I to jest niesłuchanie istotne bo ja będę podpisywał się w Waszym imieniu i ten podpis zasługuje na szacunek.

Jako samorządowiec, Rafał Trzaskowski mocno akcentował fakt podjęcia współpracy ze swoimi kolegami-prezydentami z innych polskich miast, z którymi, jak twierdzi, nawiązał nić porozumienia.

- Spotkałem się z samorządowcami, z panem prezydentem Ełku i chcę jedno powiedzieć. Te ostatnie tygodnie, te ostatnie miesiące doprowadziły do jednego, do powstania prawdziwej solidarności między nami. Razem współdziałaliśmy po to żeby nie zabierano samorządom pieniędzy, żeby przez cały czas nie przesuwano na nas coraz więcej odpowiedzialności. I dalej będziemy walczyć (…). Potrzebujemy silnych samorządów, a silny prezydent będzie gwarantem silnego samorządu - apelował.

Rafał Trzaskowski skrytykował także władze centralne za chaos związany z epidemią i zarzucił im bezczynność w zaradzaniu jej gospodarczym skutkom.

- Dzisiaj po koronawirusie ludzie wolnych zawodów, ludzie którzy żyją z turystyki, którzy żyją z otwartej granicy, zostali pozostawieni sami sobie. Rząd im nie pomaga. Dzisiaj mamy prawo wiedzieć, jaki jest racjonalny plan wyjścia z epidemii, o której nawet nie wiemy czy się skończyła, bo rząd nas o tym nie informuje.

Jednocześnie polityk Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie zamyka sobie drogi do dialogu ze środowiskami z przeciwnego bieguna politycznego.

- Od samego początku mówiłem, że ja nie będę prezydentem totalnym, że jestem gotów do współpracy (…) ale jedno wam powiem. Na pewno będę twardy wtedy kiedy będzie dochodziło do uwłaszczania się na instytucjach, na państwie, kiedy będzie dochodziło do naruszania niezależności najważniejszych instytucji w państwie. Tego mamy dość i na to nie ma naszej zgody – stwierdził kandydat na prezydenta kraju.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/t2-632477.jpg

Rafał Trzaskowski ma także „bezpośrednią” ofertę dla mniejszych miast, w tym Ełku.

- Proponuję lokalne centra rozwoju w każdym mieście, również w Ełku, gdzie to samorządowcy razem z wami zadecydują czego potrzeba. Za 30 mln powstanie centrum, w którym będzie można albo mieć centrum nauki języków obcych dla dzieci, albo nowoczesną przychodnię, albo centrum multimedialne. To wy o tym zadecydujecie - zwrócił się kandydat KO do licznie zgromadzonych mieszkańców.

Wśród postulatów wyborczych Rafała Trzaskowskiego znalazło się także miejsce dla takich kwestii jak walka z katastrofą klimatyczną, o prawa kobiet, jak i o „każde miejsce pracy”. Za swoje priorytety uznał służbę zdrowia i edukację.

W ramach kampanii prezydenckiej pobliskie Grajewo odwiedził dzisiaj urzędujący prezydent kraju, Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję włodarz również jest już na finiszu kampanii.

Polacy wybiorą prezydenta kraju już w następną niedzielę.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henry #2942536 | 176.221.*.* 2 lip 2020 14:16

  Duda jestes mi winien jeszcze 6,800 zl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. John #2937409 | 31.16.*.* 22 cze 2020 20:39

  Duda ma elczan głęboko gdzies bo nawet nie chcialo mu sie zajechac..

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fred #2937203 | 83.31.*.* 22 cze 2020 14:25

  Na zdjęciu tak niewinnie zagląda Pani Paslawska.Mam pytanie po przeczytaniu Sprawa Paslawskiej Debata Olsztyn Pl. Czy byłaby uprzejma wyjaśnić jak to okazyjnie a nawet bardzo kupowała atrakcyjne działki na Mazurach?Tak się ukrywa biedna pod czas kampanii Kosiniakaa a ludzie zarzekają się że na tygrysa przez nią nie zagłosują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. logo #2937116 | 83.5.*.* 22 cze 2020 11:44

  Typowe myślenie osób które nie rozumieją działania zasad gospodarki. W sumie nie można mieć tego za złe, bo nie każdy jest wykształcony w tym kierunku. Aby nie tłumaczyć tego szczegółowo - skąd ten niby dobrobyt - to powiem że z zadłużenia. Inne kraje przy podobnym tempie rozwoju zaoszczędziły i pospłacały długi. My przejedliśmy, czego efektem jest polepszenie stopy życiowej, ale również pogorszenie sytuacji na przyszłość. Aby dobrze to zobrazować - to proszę spojrzeć w przeszłość - Ludzie bardzo chwalili swego czasu Gierka, bo za jego kadencji poziom życia się podniósł. Szkoda tylko że to wszystko było na kredyt i zostało przejedzone, a później musieliśmy to spłacać i płakać dlaczego tak trudno nam się żyje. Nomen omen Jarosław swego czasu chwalił Gierka. Tacy ludzie bez przygotowania rządzą naszym krajem i to jest prawdziwa tragedia

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. ABC #2937028 | 176.109.*.* 22 cze 2020 09:40

   Fakty są takie: pod koniec rządów poprzedniej ekipy, czyli przed wyborami 2015, ówczesny minister finansów obietnice społeczne PiSu skwitował słowami, że na nie w budżecie "piniędzy nie ma i nie będzie". PiS wygrał i okazało się, że owe obietnice można finansować. Zaraz odezwały się głosy, że za pół roku, za rok, na skutek takiej polityki rozdawnictwa będziemy świadkami załamania się budżetu, gospodarki państwa. Nic takiego nie nastąpiło, gospodarka wręcz przeciwnie, rozwinęła się, zlikwidowano bezrobocie, które przed 2015 pomimo wyjazdu tak wielu Polaków za Zachód, pozostawało wysokie, zlikwidowano biedę, która masowo gnębiła nawet tych, którzy pracowali na cały etat (tak niskie zarobki przy tak wysokich kosztach życia). I to nie jest moja opinia, ale zachodnich instytucji finansowych, które raczej trudno posądzać o sympatie do PiSu. Mam tu na myśli Eurostat czy agencje ratingowe, które za PiSu podniosły rating Polski i mimo ostrych ostatnich zawirowań w światowej gospodarce utrzymują go na wysokim stabilnym poziomie. Nie piszę tego jako jakiś wielki zwolennik PiSu czy Dudy. Pamiętam jednak doskonale realia życia za rządów PO-PSL i umiem je porównać z późniejszymi. Po co mi powrót do realiów poprzedniej ekipy? Wolę wsiadać do samolotu na polskim lotnisku, a nie niemieckim w Berlinie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages