Rondo na ulicy Zamkowej ma swojego patrona

2020-07-01 13:18:50(ost. akt: 2020-07-01 13:19:10)
We wtorek, podczas sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwałę w sprawie nadania rondu przy ulicy Zamkowej imienia Pastora Edwarda Małłka. Inicjatorem uchwały był radny Hubert Górski.
Decyzją Rady Miasta Ełku, rondo na ulicy Zamkowej od dziś nosi nazwę Pastora Edwarda Małłka. Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom Radnym za poparcie złożonej przeze mnie uchwały. Myślę, że upamiętnianie w przestrzeni naszego miasta osób szczególnie zasłużonych dla Ełku jest dobrym prezentem na 595. urodziny najwspanialszego miasta pod słońcem — podsumowuje Hubert Górski, ełcki radny.

Kim był Pastor Edward Małłek? Do Ełku przybył w 1946 roku, aby zajmować się opieką duszpasterską i charytatywno-społeczną nad miejscową ludnością mazurską. Pastor Małłek był pierwszy pastorem parafii ewangelicko-metodystycznej w Ełku, którą od podstaw zorganizował obejmując opieką pozostałą po wojnie w okolicach Ełku ludność ewangelicką. Jego tytaniczna praca organizacyjna, charytatywna, społeczna oraz duszpasterska i katechetyczna wynikała z wielkiego przywiązania do rodzimej-mazurskiej kultury i religii ewangelickiej. Małłek bowiem całe swoje życie wsłuchiwał się w kulturę i religijność Mazurską. Marzył o tym, aby ją utrwalić, zachować i zbudować dla niej odpowiednie miejsce.Jego praca w znacznej mierze pomogła utrwalić dziedzictwo kulturalno-religijne ewangelików i mazurów ziemi ełckiej. Mimo trudnej sytuacji - szykany UB, naciski nowych władz, Małłkowi udało się zorganizować dwie bursy dla młodzieży mazurskiej, gdzie Pastor wraz żoną uczył języka polskiego dzieci i młodzież, chcącą uczęszczać do liceum, dom starców w Piętkach, chóry parafialny i prężne parafie w Ełku, Startych Juchach, Pięktakch, Klusach i Grabniku.

— Ojciec był odpowiednim człowiekiem w odpowiednim czasie. Maił świetne predyspozycje. Był świadomy swojej siły i umiejętności. Na predyspozycje składały się pochodzenie mazurskie, najlepszy wiek 38 lat, duże doświadczenie życiowe, znajomość języka polskiego, niemieckiego i mazurskiego, bogobojność, wychowanie w duchu chrześcijańskim, wykształcenie duszpasterskie, wychowanie w pruskiej dyscyplinie, z odwagą oficera polskiego, wykształceniem pedagogicznym z talentami muzycznymi, nawet z umiejętnością dyrygowania chórem. Dyrygował i lubił dyrygować nie tylko chórem, dyrygował wszystkimi. Założył bursę, dom starców, szkółki dla dzieci, miał dużo inicjatyw we wszystkim. Cechowała go duża odwaga cywilna — tak wspomina pracę pastora Małłka w Ełku jego syn Andrzej.

Służba pastora Edwarda Małłka w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym przypadła na ciężkie czasy powojenne, znaczone trudem odbudowy zniszczonego kraju, instalowania się nowej totalitarnej władzy oraz powolnym "pustoszeniem" Mazur z ich etnicznego i kulturowego pierwiastka. Małłek był codziennym świadkiem tego, co budziło jego rozgoryczenie i zarazem motywowało do dalszej pracy. Ciężkie czasy mają to do siebie, że tworzą ludzki heroizm, oddanie dla spraw większych niż ludzkie życie albo pchają w stronę konformizmu. Życie Pastora Edwarda Małłka bez wątpienia jest przykładem oddania dla Boga, rodziny i lokalnej społeczności.

Zmarł w 1995 roku w czasie sentymentalnej podróży na dworcu PKP w Olsztynie.

Kilka lat temu ukazał się pamiętnik Edwarda Małłka "Gdzie jest moja ojczyzna? Wspomnienia".

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hycel #2943997 | 178.42.*.* 4 lip 2020 23:14

    Pod tym rondem jest zasypana stara studnia , wykonana z czerwonej cegły . Gdy została odkryta przy remoncie tej drogi to szybko została zasypana żeby konserwator zabytków się nie dowiedział.A nza rondem na głębokości 170 pod obecną drogą jest stara droga. Droga pochodzi z czasów krzyżackich. Te miejsce było odkryte zaraz na przeciwko domu , gdzie jest złomiarz . W tym miejscu jest po prawej stronie są parkingi . I też konserwator zabytków się nie dowiedział. Ale swoją drogą patrząc jak stare zabytki znikają w Ełku i deweloperzy dostają działki , to mam wrażenie że konserwator dole dostaje. Może kiedyś ktoś się weźmie za ten dziki zachód .

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Żorż #2943395 | 159.205.*.* 3 lip 2020 22:21

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ależ on ładny...... targałbym go za brodę!!!!!!!! jak jehowy za klamkę......

  3. Jacek #2943174 | 69.115.*.* 3 lip 2020 16:13

    Chcialbym przypomniec ze jest piatek i nie nalezy jesc miesa.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. xLx #2942784 | 5.172.*.* 3 lip 2020 07:22

      A co z tzw. "mała obwodnicą"? poseł Kossakowski robił takie wrażenie przed ostatnimi wyborami, że jego sprawcze dłonie popchnęły temat...oby nie w otchłań. Jak na razie cisza. Chociaż liczyłem, że może przed obecnymi wyborami jeden słuszny kandydat znowu coś obieca...Proszę wezwać posła do złożenia wyjaśnień lub wyłożyć kasę którą miasto chce/chciało inwestować w jakieś kładki przez jezioro. MIASTO SIĘ ZATYKA, drodzy radni!!! A jeden z waszych kolegów proponuje wyłączyć z ruchu ul.Pułaskiego - to może od razu W.P.? Albo inaczej - zostawmy tylko otwartą ul.W.P. i Suwalską, będziemy miastem 'przelotowym' i odpadnie problem z parkowaniem aut. Odnoszę wrażenie, że nasi radni oderwali się od rzeczywistości lub zapomnieli, że RM jest organem kontrolnym i nadzorczy w stosunku do organu wykonawczego, że mają inicjatywy uchwałodawcze. Może to z powodu większej diety? Może mieszkańcy powinni zafundować radnym lecytynę na poprawę pamięci? To co jest dla radnych jest potrzebniejsze - kładka i zamykanie ulic czy wybudowanie małej obwodnicy? Nie ma kasy? Ale podwyżka diet była? 14 mln zł kosztów gospodarki odpadami też - przyklepaliście to w podwyżkach za opłaty? O co tam, ludzie zapłacą...

      Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. xys #2942399 | 94.254.*.* 2 lip 2020 10:37

        Panie radny. A temat odcinka promenady obok ronda już zamknięty? Wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku?

        Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        Pokaż wszystkie komentarze (6)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5