Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Wieża widokowa nad Jeziorem Ełckim nabiera kształtów

2020-09-20 19:54:47 (ost. akt: 2020-09-20 19:59:07)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Po kilku latach od pierwszych zapowiedzi w końcu powstaje wieża widokowa przy ulicy Pięknej w Ełku. Czy stanie się nową atrakcją turystyczną?

Pierwsze informacje o planach budowy wieży widokowej pojawiły się już w 2017 roku. Wówczas to miasto zaprezentowało koncepcję stworzenia "od nowa" czterech parków na ełckich osiedlach. Jeden z nich miał powstać właśnie na osiedlu Bogdanowicza, na skarpie nad Jeziorem ełckim, w pobliżu ulicy Pięknej. Koncepcja zakładała budowę wieży widokowej i miejsca do rekreacji ełczan, ale i nie tylko. Miał się tam pojawić również tzw. park dla psów.

Niestety inwestycja ta nie ma szczęścia. Trudności pojawiły się praktycznie od samego początku. Koncepcja architektoniczna wywołała wśród ełczan skrajne emocje. Jedni się zachwycali, inni byli zdegustowani.

Kolejne problemy pojawiły się przy przetargach. Te były ogłaszane kilkukrotnie. Wykonawcy oferowali proponowali jednak wyższe kwoty niż wynosił budżet zaplanowany na inwestycję. Miejscy radni, szukając oszczędności, podnosili zasadność realizacji tego projektu. W końcu udało się rozstrzygnąć przetarg.

31 października ubiegłego roku została podpisana umowa z wykonawcą na budowę wieży widokowej przy ul. Pięknej. W ostatnich dniach rozpoczęły się prace przy stalowej konstrukcji wieży. Będzie posiadała trzy platformy widokowe na wysokości 5, 10 i 15 metrów. Wieża będzie miała 18,5 metra wysokości, a jej wygląd zewnętrzny urozmaicą ozdobne łuki z drewna klejonego.

Łączna wartość inwestycji to prawie 1,34 mln zł. Zgodnie z umową wieża miała powstać do końca czerwca. Jednak ze względu na obecną sytuację w kraju wykonawca zwrócił się z prośba o wydłużenie terminu zakończenia inwestycji.

Prace przy wieży cały czas trwają i coraz bardziej powstająca konstrukcja przypomina tą z wizualizacji. Stalowa konstrukcja i drewniane łuki są już gotowe. Brakuje jeszcze m.in, barierek.

Pozostaje jeszcze pytanie, co dalej z terenem wokół wieży. Część prac została już wykonana. Teraz powstanie wieża, a w ramach innej inwestycji - monitoring. Jesienią ubiegłego roku miasto ogłosiło przetarg na zagospodarowanie terenu. W ramach niego przy wieży miały powstać m.in. nowe schody przy promenadzie, wypoczynkowe platformy, plac zabaw z trzema trampolinami czy właśnie park do tresury psów. Niestety, ze względu na wykreślenie z budżetu tej inwestycji, miasto musiało unieważnić przetarg. Kiedy więc teren wokół wieży zostanie zagospodarowany? Chyba musimy poczekać na lepsze czasy...


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2975284 | 5.172.*.* 22 wrz 2020 09:20

  Milion w tę stronę, milion w tamtą...ełczanin zapłaci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2975257 | 5.172.*.* 22 wrz 2020 08:41

  Z wieży będzie można podziwiać nową dachówkę na dużym kościele - wymiana dachówki (jak głosi tablica informacyjna) jest w ramach "poprawy atrakcyjności turystycznej Ełku". Jak widać, oba projekty są spójne i przemyślane ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kB #2975227 | 5.172.*.* 22 wrz 2020 07:02

   Ryszard: Powiedz mi, po co jest ten miś? Hochwander: Właśnie po co? Ryszard: Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi? Hochwander: Protokół zniszczenia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. klara #2974972 | 10.10.*.* 21 wrz 2020 12:14

   wieża nabiera kształtów - jaki kształt ma dług Ełku 150 milionów ile to wypada na mieszkańca, czy ktoś z Państwa kupuje zabawki na kredyt tak jak to robi Prezydent ?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. col #2974925 | 10.10.*.* 21 wrz 2020 09:14

   gniot za półorej bańki ,ciekawe czy nieudacznik wydałby z własnych oszczędności

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages