Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Ełczanki nominowane do nagrody Edukatora Roku

2020-10-16 08:50:51 (ost. akt: 2020-10-16 08:52:28)

Edukator Roku to konkurs, w którym uczniowie wybierają najlepszych nauczycieli w Polsce. To już jego piąta edycja. W tym roku nominowane zostały dwie nauczycielki z Ełku - Agnieszka Strzała i Alicja Mirkowicz. Obie z ZS 5 w Ełku. Głosowanie trwa do niedzieli.

Edukator Roku to konkurs, w którym uczniowie wybierają najlepszych nauczycieli w Polsce. W tym roku mamy już jego piątą edycję.

— Edukator Roku 2020 to konkurs zrodzony z potrzeby wyrażenia wdzięczności pedagogom. W czasie gdy cały świat odczuwa skutki pandemii koronawirusa nauczyciele, dyrektorzy i rodzice robią wszystko, by wspomóc uczniów w ich codziennej edukacji. Edukator Roku daje uczniom możliwość wyrażenia wdzięczności za tę ciężką pracę — wyjaśniają organizatorzy.

Wśród nominowanych są również ełczanki.

W kategorii przedmioty humanistyczne nominowana została Agnieszka Strzała, nauczycielka języka polskiego, wiedzy o kulturze, a także przedmiotów zawodowych związanych z reklamą w Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku. Jak mówią o niej uczniowie, nauczycielka języka polskiego, której nie liczą się tylko rozprawki, pisanie opowiadań. Nauczycielka, która pokłada wiarę we wszystkich swoich uczniów, nie ma, że ktoś się nie nadaje czy nie umie, może mu się po prostu, co najwyżej nie chcieć. Zawsze stara się zmotywować, rzucić dobrym słowem.

Co podoba się najbardziej w lekcjach języka polskiego prowadzonych przez panią Strzałę?

— Ciężkie pytanie z niejednolitą odpowiedzą; lekcja zaczyna się od przyjemnego pytania jak minął nam weekend. Nie znam osoby, która zamiast owego wnoszącego drobinki przyjemnej atmosfery wolałaby oberwać na dzień dobry suchym wykładem. Z każdego z nas potrafi wydobyć cechy, o jakich sami nie wiedzieliśmy, jestem w stanie powiedzieć, że ceni nas bardziej, niż my sami siebie – wierzy w nas trzy razy bardziej, niż my sami w siebie. Zamiast wspomnianego wcześniej suchego wykładu, przeplatanego nienadążaniem z zapisywaniem ważnych informacji, lekcje są wzbogacone o dodatki multimedialne; krótkie filmy, pomagające przyswoić wiedzę, omawianie najróżniejszych prezentacji czy najzwyklejszej (a jak bardzo potrzebnej) rozmowy-komentarza do zagadnień. Prace w grupie, tak ważne, a jednocześnie nieczęste w polskim systemie edukacji, bywają stałym elementem lekcji — czytamy w zgłoszeniu nadesłanym przez jednego z uczniów.

— Taka nominacja jest bardzo miła. Jest docenieniem naszej pracy. Dla mnie praca z młodzieżą jest już dużą przyjemnością, a sama nominacja - jest już dla mnie jak wygrana — mówi Agnieszka Strzała.

Pani Agnieszka jako nauczycielka pracuje już 19 lat. W czasie swojej pracy zawodowej przez trzy lata uczyła w gimnazjum. Przez kolejnych 16 lat związana jest z ZS 5 w Ełku.

— W gimnazjum dzieci uczą się, bo muszą. Tu przychodzą w większości ze świadomego wyboru, a naszą misją, naszym zadaniem jest poznanie ich, nawiązanie kontaktu, fajnej relacji i w przyjazny sposób przekazanie im wiedzy. Ucząc zarówno języka polskiego jak i przedmiotów zawodowych spędzamy z sobą tak dużo czasu, że po kilku miesiącach jesteśmy jak rodzina. Sama mam dzieci i staram się podchodzić do uczniów jak do własnych dzieci — dodaje Agnieszka Strzała.

Dlaczego jeden z uczniów zdecydował się nominować Agnieszkę Strzałę na Edukatora Roku?

— Odpowiedź jest bardzo prosta, jest kolejną niezwykłą cegiełką pięknej szkoły przyszłości. Rozumie, że ktoś może mieć gorszy dzień, nawet lepiej można jej o tym powiedzieć, a ona jak to często mówi “da nam spokój – rozumie, że ktoś może mieć gorszy dzień” — czytamy w zgłoszeniu.

Drugą nauczycielką nominowaną do Edukatora Roku jest Alicja Mirkowicz, również nauczycielka Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku. Pani Alicja, jak sama mówi, ma stosunkowo niewielki staż w zawodzie nauczyciela. Przez 25 lat pracowała w bankowości, w dziale sprzedaży jednego z banków. Teraz swoją wiedzę z przedsiębiorczości, ekonomii przekazuje uczniom. Do tytułu Edukatora Roku została nominowana w kategorii rozwój kompetencji przyszłości.

— Pani Mirkowicz pokazuje, że lekcje podstaw przedsiębiorczości mogą być naprawdę czadowym doświadczeniem, którego mało u jakiego nauczyciela idzie doświadczyć. Luźna atmosfera, swobodna możliwość wypowiedzi, ale też doradzi, da wsparcie, motywację przy realizowaniu projektu który, jak dobrze wiemy uczy nas rzeczy, których nie nauczymy się nigdy w życiu, siedząc w szkolnej ławce, bo trzeba wyjść do ludzi, porozmawiać, przekonać do swojego pomysłu, wiele osób nawet nie jest świadomych, jak wiele ten projekt daje młodym ludziom, a ta kobieta pozwala tego doświadczyć – cudowne doświadczenie — czytamy w zgłoszeniu nadesłanym przez jednego z uczniów.

Jak mówi Pani Alicja, taka nominacja cieszy i odbiera ją jako ogromne wyróżnienie.

— Wychodzę z założenia, że podstawą jest zbudowanie dobrej relacji z uczniami. Przedmioty zawodowe są dla nich zupełną nowością. Spotykają się z zagadnieniami, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. Dzięki swojemu doświadczeniu mogę przekazać im wiedzę, ale również oczekiwania przyszłych pracodawców — mówi Alicja Mirkowicz. — Moi uczniowie są bardzo fajni. Są otwarci na wiedzę, na rady, bo przyszli do tej szkoły z własnego wyboru. Chcą się uczyć, tylko tą wiedzę trzeba im w dobry sposób przekazać.

Głosowanie trwa do niedzieli. Szczegóły głosowania i treść zgłoszeń kandydatek i kandydatów znajdziemy na stronie konkursu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages