Problematyczne skrzyżowanie AK i Słowackiego

2020-10-21 21:11:43(ost. akt: 2020-10-22 18:33:39)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

NA SYGNALE || W piątek (16 X) na ul. Armii Krajowej doszło do potrącenia 66-letniej kobiety. Na tym odcinku ulicy raz po raz dochodzi do wypadków i potrąceń. Czy jest jakiś sposób na zniwelowanie zagrożenia u zbiegu ul. AK i Słowackiego?
Skrajne warunki pogodowe i szybko zapadający zmrok sprawiają, że jesień to pora roku, podczas której kierowcy i piesi muszą uważać szczególnie. Śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność skłaniają większość kierowców do spuszczenia nogi z gazu i rozważniejszej jazdy. Kiedy więc dochodzi do jakiegoś wypadku, naturalne jest założenie, że „współwinna” może być pogoda.

We wtorek około godziny 18:30 w Ełku przy ul. Targowej została potrącona nastoletnia dziewczyna. 15-latkę potrąciło audi prowadzone przez 44-letniego mężczyznę. Ustalenia policjantów wskazują, że kierowca nie zauważył nastolatki, która przechodziła po przejściu. Pojazd uderzył w dziewczynę, która wpadła na pokrywę silnika, uderzyła w przednią szybę i spadła na jezdnię. 15-latka trafiła do szpitala. Przeprowadzone badania wykazały, że odniesione obrażenia nie są poważne. Dziewczyna doznała potłuczeń ciała. Kierowca był trzeźwy. Policjanci na miejscu zatrzymali mu prawo jazdy.

Niestety nie zawsze winę można zwalić częściowo na aurę. Tak było w przypadku zdarzenia, do jakiego doszło w Ełku w ubiegły piątek.

Około godz. 14 na ulicy Armii Krajowej, w okolicach przejścia dla pieszych przy dawnym urzędzie gminy Ełk, doszło do potrącenia 66-letniej kobiety. Na miejscu po kilku minutach pojawiła się karetka pogotowia. Chwilę później pojawiła się policja. Ruch na ulicy Armii Krajowej na odcinku od ul. Słowackiego do Wojska Polskiego na pewien czas został wstrzymany. Kobieta doznała licznych złamań i została zabrana do szpitala. Sprawcą był 19-letni kierowca mercedesa, który potrącił kobietę, gdy ta przechodziła po przejściu dla pieszych. Zarówno sprawca, jak i ofiara byli trzeźwi.

To już kolejny wypadek w tej okolicy w ciągu ostatnich tygodni. Na problem ten zwracał uwagę m.in. ełcki radny Hubert Górski.

Robi się coraz większy problem z którym zmagają się osoby z samego centrum miasta, głównie są to osoby starsze. Czują zagrożenie przechodząc z jednej strony ulicy na drugą, szczególnie tutaj w tej części ulicy bliżej Wojska Polskiego (m.in. skrzyżowanie z ul. Słowackiego – przyp. red.). Zwracałem uwagę na ten problem w trakcie swojej kampanii wyborczej w 2018 roku. Oczywiście pojawił się kiedyś pomysł zamknięcia ulicy i przekształcenia jej w deptak, ale to się nie wydarzyło i w ciągu kilku lat raczej się nie wydarzy. Ilość samochodów w naszym mieście wzrasta gwałtownie i dlatego powinniśmy zastanowić się, jakie rozwiązania wprowadzić na tej dość wąskiej i zatłoczonej ulicy. W tej części ulic Armii Krajowej i Słowackiego mamy 2 przedszkola, szkołę średnią — mówi radny miejski.

Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko kolejnych potrąceń i wypadków do minimum. Nie mówię o tym, aby zakazać w mieście samochodów lub wyłączać pewne fragmenty ulic. Na dzień dzisiejszy takie działania w Ełku nie mają racji bytu — dodaje.

Radny twierdzi, że ma pewien pomysł, jak zwiększyć bezpieczeństwo na ul. Armii Krajowej. W piśmie wystosowanym do prezydenta miasta w sierpniu tego roku apelował o wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na całej długości ul. Armii Krajowej oraz wybudowanie na skrzyżowaniu ul. AK i Słowackiego oraz AK i Orzeszkowej progów zwalniających lub budowę skrzyżowań z wyniesioną powierzchnią. W piśmie podnosi argument, że mieszkańcy żalą się, iż kierowcy jeżdżą z nadmierną prędkością.

Ratusz przyjrzał się propozycji i 1 września wystosował pismo do ełckiej komendy o wydanie opinii co do zasadności postulatów ełckiego radnego. Otrzymaliśmy zapewnienie policji, że gdy tylko zapadną ustalenia w tej sprawie zostaniemy o tym poinformowani. Mundurowi cały czas zwracają uwagę na zachowywanie zasad bezpieczeństwa.

Prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności, a także życzliwość i empatię. Jesień jest bardzo niebezpieczną porą roku na drogach. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników — apeluje Agata Kulikowska de Nałęcz z KPP w Ełku.

Fot. P. Tomkiewicz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kB #2990414 | 5.172.*.* 23 paź 2020 09:22

    Panie radny Hubercie, proszę nie być jak radny Wesołowski. Pomysły z ograniczaniem prędkości i progami nie są żadnymi ulepszeniami. Przede wszystkim spowolni się ruch w centrum, chyba podróżuje Pan autem po mieście? To przejście trzeba doświetlić - coś co jest niebywałą rzadkością w Ełku. W przypadku opadu i przez użyte lampy (tak, tak - światło razi kierowców!) na tym skrzyżowaniu nie widać nic. Inwestorem był przecież UM - radni chyba wiedzą co instalowali???przecież przyklepują takie inwestycje uchwałą. A czy 30 km/h czy progi zwalniające, znowu się znajdzie kierowca, który pojedzie ponad limit. Tak to skrzyżowanie to(jak każde inne) jest be. Ale trzeba przypomnieć niedawny wypadek z udziałem starszej osoby, która...skracała sobie drogę. Ale to wszystko wina kierowców. To jak, Panie Hubercie, chce pan ulepszeń czy ograniczeń? Bo z tej wypowiedzi wnioskuję, że jest Pan zwolennikiem ograniczeń.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. haha #2990344 | 10.10.*.* 23 paź 2020 07:08

    albo walczycie ze smogiem w mieście, albo udajecie. światła (kompletnie niezsynchronizowane ze sobą) czy progi co 100 m wcale nie sprzyjają ograniczeniu ilości spalin w mieście, wręcz przeciwnie. jest tyle rozwiązań, to zawsze wybierane jest najgłupsze.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5