Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Średnio 15 proc. personelu medycznego przebywa na zwolnieniach

2020-11-25 20:43:27 (ost. akt: 2020-11-25 20:44:29)

Autor zdjęcia: Pro Medica Ełk

Na środowej sesji Rady Miasta Ełku informacje na temat stanu szpitala Pro-Medica przekazała radnym jej prezes Bożena Szelągowska.

Jak w czasie koronawirusa funkcjonuje ełcka służba zdrowia? Jak już wielokrotnie informowaliśmy, praca różnych oddziałów ze względu na zachorowania personelu była wstrzymywana i wznawiana. W obu ełckich szpitalach zostały utworzone oddziały covid-owe. Mimo to szpitale starają się leczyć również innych pacjentów. Do Ełku przywożeni są chorzy m.in. z Gołdapi czy Olecka.

Na środowej sesji Rady Miasta Ełku informacje na temat stanu szpitala Pro-Medica przekazała radnym jej prezes Bożena Szelągowska. Warto dodać, że pani prezes nową funkcję pełni dopiero od kilku miesięcy, i to w dodatku tak trudnych miesięcy.
Jak mówiła podczas sesji prezes Szelągowska, cały czas personel stara się zapewnić funkcjonowanie zarówno oddziałów szpitalnych jak i przychodni. Jednak ze względu na zachorowania również wśród pracowników nie zawsze jest to możliwe. Średnio cały czas około 15 proc. personelu medycznego przebywa na zwolnieniach lekarskich.

To przekłada się na utrudnienia w dostępności do różnych świadczeń zdrowotnych. Ale jest również druga strona medalu. Również część pacjentów rezygnuje z rutynowych wizyt, badań itp. z obawy przed zachorowaniem na koronawirusa.

Jak przypomina prezes Szelągowska, w szpitalu został utworzony oddział covid-owy. Liczy 26 łóżek, z czego 7 to tak zwane łózka respiratorowe. Do wyposażenia oddziału posłużyły zarówno respiratory będące własnością szpitala jak i te pozyskane z Agencji Rezerw Materiałowych.

Pod względem obsady medycznej, utworzenie takiego oddziału było dużym wyzwaniem i obciążeniem dla placówki.

— Pacjenci lezący pod respiratorami wymagają praktycznie takiej samej opieki jak pacjenci na OIOM-ie — mówiła prezes Szelągowska.

W ostatnim czasie zwiększona zostatała również liczba łózek izolacyjnych. Są to miejsca dla pacjentów, którzy trafiają do szpitala, ale mają wynik ujemny, ale maja objawy wskazujące na koronawirusa. Wówczas wykonywany jest kolejny test i dopiero wówczas zapada decyzja - czy pacjent kierowany jest na oddział covid-owy czy też nie.

Na froncie walki z koronawirusem stanęli lekarze różnych specjalizacji. Ale jak dodaje Bożena Szelągowska, wart podkreślić zaangażowanie całej załogi szpitala - zarówno pielęgniarek, salowych, pracowników działu technicznego czy administracji.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Traper #3012679 | 10.10.*.* 26 lis 2020 15:38

  A miało być tak kolorowo, wizjonersko po zwolnieniu Pana Bujnowskiego. A co jest kazdy widzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. agonia #3012382 | 10.10.*.* 26 lis 2020 09:33

  A czy radni wiedzą, ile osob odeszło z pracy za rządów pani prezes / kadrowej Pro Medici? Podobno za każdego zwolnionego ta pani miała w zeszycie 10 na jego miejsce, a więc gdzie oni są?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages