Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Pieniądze z rządowego funduszu nie dla Ełku?

2020-12-11 10:00:56 (ost. akt: 2020-12-11 10:13:34)
Urząd Miasta w Ełku

Urząd Miasta w Ełku

Autor zdjęcia: Fot. UM Ełk

Miasto Ełk znalazło się w gronie samorządów, które nie otrzymały wsparcia finansowego z Regionalnego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na realizację projektów inwestycyjnych.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz we współpracy z samorządowcami z Olsztyna i Elbląga wystąpił do Premiera RP z wnioskiem o wyjaśnienie tej decyzji. W kolejnym piśmie prezydent Ełku zaproponował premierowi m.in. udzielenie wsparcia w kolejnym naborze tym samorządom, które zostały pominięte.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast na realizację inwestycji. W Ełku z tego wsparcia miały być współfinansowane m.in. rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, która zapewni dodatkowe 100 nowych miejsc w żłobku, 150 w przedszkolu oraz ponad 500 w szkole w klasach IV-VIII, czy też przebudowa jednej z głównych ulic miasta, tj. ul. Wojska Polskiego.

Ełk, razem z samorządami z Olsztyna, Elbląga, Olecka, Giżycka, Gołdapi znalazł się jednak w grupie miast, które z tego wsparcia nie skorzystają.

Prezydenci Ełku Tomasz Andrukiewicz, Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Elbląga Witold Wróblewski wystąpili do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w sprawie procedury oceny wniosków, listy członków komisji oceniającej wnioski, treści indywidualnej oceny każdego z wniosków, a także protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski.

Prezydent Ełku uważa, że przy ocenie wniosków z RFIL nie było jasnych kryteriów przyznawania punktów oraz była stosowana różna ocena podobnych inwestycji. Uważa również, ze decyzja rządu nie sprzyja równomiernemu i solidarnemu rozwojowi kraju, o czym świadczą wyniku naboru chociażby w województwie warmińsko – mazurskim. Liczy również za zmianę stanowiska rządu w kolejnym etapie naboru i oceny wniosków.

Dlatego w czwartek 10 grudnia b.r. prezydent Ełku zwrócił się również do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z dodatkowym pismem, w którym czytamy m.in.:

- Bardzo liczę na to, że rzeczywiście interes mieszkańców polskich miast i wsi będzie najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu wsparcia rozwojowego, a cała procedura naboru i oceny wniosków będzie przejrzysta i sprawiedliwa – pisał prezydent Ełku

Włodarz Ełku zasugerował jednocześnie Premierowi RP, by kolejny nabór przyjął formę wsparcia wniosków pominiętych samorządów:

(…) proponuję, aby kolejny nabór miał formę wsparcia tych samorządów, które zostały zupełnie pominięte w niedawno zakończonym naborze. Samorządów, które pomimo trudnego okresu muszą realizować strategiczne inwestycje mające często wpływ na społeczność lokalną zamieszkującą poza granicami administracyjnymi danej jst. – czytamy w piśmie do premiera.

mat. UM w Ełku

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #3033222 | 83.20.*.* 4 sty 2021 10:42

  *****pis

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wkurzony #3020852 | 10.10.*.* 15 gru 2020 15:00

  ***** ***

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jamci #3019772 | 10.10.*.* 12 gru 2020 22:24

  kossakowski i kopiczko coś powiedzą w tej kwestii?!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. edek #3019722 | 10.10.*.* 12 gru 2020 19:52

  PiS nie rychliwy ale sprawiedliwy. Za bardzo spaniał i zaczął gryźć rękę, która go karmiła.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. tylko prawda #3019643 | 89.228.*.* 12 gru 2020 15:24

   Ełcki celebryta wymiękł ,nie ma jak się pogwieździć . Ma parcie na szkło. Nieważne co , jestem i mówię.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages