Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Pomysł posłów PiS - nie będziesz mógł odmówić mandatu, a grzywnę otrzymasz bez rozprawy sądowej

2021-01-09 13:06:59 (ost. akt: 2021-01-09 19:16:34)

Autor zdjęcia: nszz policjantów

Grupa posłów partii rządzącej, PiS, złożyła projekt ustawy znoszącej prawo do odmowy mandatu i wprowadzający możliwość nakładania grzywien bez jakiejkolwiek rozprawy sądowej.

Posłowie PiS na czele z Janem Kanthakiem z Solidarnej Polski złożyli projekt ustawy (kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia), która w ich zamierzeniu ma na celu „usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia". Posłowie PiS chcą „odciążyć” policjantów od pracy, tej miały by więcej sądy: „Ponadto proponowane postępowanie odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy” – tak tłumaczą się pomysłodawcy ustawy w jej uzasadnieniu.

Zajrzyjmy więc do projektu. W art. 97 tejże ustawy po nowelizacji ma zostać usunięty punkt, który pozwala karanemu mandatem obywatelowi odmówić jego przyjęcia.

Obecnie jest tak, że możemy odmówić przyjęcia mandatu karnego, a wówczas policja występuje z wnioskiem o ukaranie takiej osoby do sądu. Posłowie PiS chcą odebrać obywatelom to prawo.

Ponadto zmodyfikowano inny artykuł ustawy. Chodzi o moment nałożenia grzywny.

W projekcie nowelizacji jeden z proponowanych art. mówi, że „grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego”. I tutaj robi się bardzo ciekawie. Dlaczego?

Ponieważ o tym czy i kiedy przyjęliśmy mandat zadecyduje policjant. Dowiadujemy się o tym, z zamieszczonego na stronach sejmowych projektu ustawy: Druk nr 866 - Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

https://m.wm.pl/2021/01/orig/screenshot-2021-01-09-6-facebook-670857.jpg

Tłumacząc na język ludzki: policjant nakłada na nas grzywnę, nie możemy jej nie przyjąć, a jeżeli jej nie podpisujemy bo odmawiamy jej przyjęcia lub po prostu nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to policjant może „sporządzić wzmiankę” na wystawionym przez siebie mandacie i wówczas w świetle prawa jest on przez nas „odebrany”. Grzywna jest "wykonalna" natychmiast, trzeba ją opłacić w ciągu 7 dni.

Ukaranemu co prawda przysługuje odwołanie, które może złożyć w ciągu 7 dni, ale trzeba w nim wskazać wszystkie dowody dla wykazania swojej niewinności. Gdy ukarany "wskaże" dowody, będzie mógł się na nie powołać, o ile wykaże, że nie mógł tego zrobić w terminie.

Jest to całkowity absurd ponieważ dochodzi tutaj do wywrócenia do góry nogami tzw. zasady prawdy materialnej, czyli rzeczywistej, niezbędnej w procesie karnym. Pomysłodawca ustawy proponuje zamiast niej zastosowanie tzw. prawdy formalnej na niekorzyść obwinionego - czyli ustalamy stan faktyczny na podstawie tego, co udało się obwinionemu dostarczyć sądowi w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu/grzywny.

Projekt posłów PiS został złożony do Sejmu w piątek (8 stycznia). Pomysłodawcy ustawy zawali w jej przepisach, że miałyby one zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od momentu ich ogłoszenia.

Twoim zdaniem ta zmiana jest korzystna dla:
pokaż wyniki »


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (147) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #3047027 | 83.5.*.* 23 sty 2021 13:20

  Władza sobie pozwala na lekceważenie społeczeństwa w imię wygodnego i bogatego życia gdy ludzie na to pozwalają!!! Pisanie komentarzy nie ZASTĄPI protestu ulicznego !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. docho #3044657 | 95.49.*.* 19 sty 2021 21:01

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W Polsce powinien nastapić rozdział sadów karnych i cywilnych . Panstwo powinno utrzymywac tylko karne a cywilne niech utrzymują ci co zakładaja sprawy z ponoszeniem pełnych kosztów razem z emeryturami sędziów. Wróżę natychmiastowy upadek tej instytucji nikomu niepotrzebnej.

   1. docho #3044635 | 95.49.*.* 19 sty 2021 20:53

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Cwaniaczków nie brakuje , Szczególnie czerwone pająki maja odraze do przyjmowania mandatów , a przeciez czerwone Sądy uniewinniaja nawet złapanych na goracym uczynku.

   2. Mazur #3042334 | 79.124.*.* 15 sty 2021 22:31

    pislamistom proponuję , aby wprowadzili zakaz odmowy przyjęcia księdza po kolędzie - kto jak kto , ale wielebni na pewno ucieszą się

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Ola #3039983 | 213.184.*.* 13 sty 2021 12:21

    Jestem na TAK ale tylko dla rządzących

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (147)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages