Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Dokładnie 451 osób straci pracę

2021-01-11 22:19:30 (ost. akt: 2021-01-11 22:22:27)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W poniedziałek oficjalną informację na temat planowanych zwolnień otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Ełku.

Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku jeszcze kilkanaście lat temu był jednym z największym w mieście. Zajmował kilka budynków przy ulicy Suwalskiej. Zatrudniał około 1 200 pracowników.

Zakład rozpoczął swoją działalność w 1945 roku jako Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych. W kolejnych latach zmieniał nieco profil swojej działalności, ale zawsze związany był z branżą motoryzacyjną.

Na stronie firmy czytamy: ZEM Ełk to zakład z wieloletnimi tradycjami, produkujący wiązki przewodów niskiego napięcia, przewody akumulatorowe i wiązki zapłonowe do wszelkiego typu pojazdów urządzeń. Doświadczona i wyszkolona kadra inżynieryjno-techniczna, wieloletnia współpraca z takimi koncernami motoryzacyjnymi, jak: Fiat, Opel, Mercedes-Benz, Peugeot, Ford, Daewoo, FSO, ZAZ, CNH, VOLVO, VIALLE, a także współpraca z czołowymi światowymi dostawcami części samochodowych zdecydowały o wysokiej pozycji naszej firmy na europejskim rynku.

Niestety od kilku lat ZEM borykał się ze sporymi problemami. Widmo zamknięcia zakładu pojawiało się już kilkakrotnie, ale jak dotąd zawsze udawało się jakoś wyjść na prostą.

Zatrudnienie w zakładzie znacznie się zmniejszyło. Kilka budynków, należących dawniej do ZEM-u, zostało sprzedanych.

Niestety przyszła pandemia i pojawiły się kolejne problemy. Wiosną 2020 roku została wstrzymana produkcja. Powodem było zatrzymanie linii produkcyjnych przez producentów samochodów, a to oznaczało brak zamówień na wiązki powstające w ełckim ZEM-ie.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się pogłoski o likwidacji zakładu. W rozmowie z nami potwierdzali je pracownicy zakładu. Jak mówią, już w styczniu mają być wręczane pierwsze wypowiedzenia. Zakład ma pracować jeszcze do lipca.
Pracę mają stracić wszyscy zatrudnieni, łącznie około 460 osób. Niektórzy przepracowali w nim 28 lat.

Teraz będą musieli pożegnać się z zakładem, a co gorsza szukać nowej pracy.

W zakładzie pojawił się komunikat, według którego Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku podjęło uchwałę o otwarciu likwidacji spółki. Przedstawiciele spółki zapewniają również, że wszystkie odprawy pracownikom zostaną wypłacone zgodnie z Kodeksem pracy.

— Opracowywany jest harmonogram wygaszania zakładu i wręczania pracownikom wypowiedzeń umów o pracę. Pracownicy, którym wręczone zostaną wypowiedzenia otrzymają odprawy, wynikające z zapisów Ustawy o zwolnieniach grupowych. 1-miesięczne wynagrodzenie otrzymają pracownicy ze stażem lat pracy poniżej 2 lat, 2-miesięczne wynagrodzenie osoby mające staż pracy od 2 do 8 lat, a 3-miesięczne wynagrodzenie przy stażu powyżej 8 lat. Dotyczy to okresu zatrudnienia w ZEM — czytamy w komunikacie wywieszonym w firmie.

Jest reakcja ratusza na informację o likwidacji ZEM-u. Prezydent Ełku taką wiadomość od prezesa firmy otrzymał w piątek.

Samorząd rozpoczął już rozmowy z ełckimi pracodawcami w zakresie możliwości zatrudnienia pracowników, którzy zagrożeni są utratą pracy.

— W trakcie spotkania spółka ELITE SHIPYARD z Ełku wstępnie zadeklarowała możliwość zatrudnienia nawet 20 osób do maja tego roku — informują miejscy urzędnicy.

Jeszcze w styczniu planowane są kolejne rozmowy i spotkania z ełckimi pracodawcami w tej sprawie. Będą one organizowane we współpracy z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną Podstrefą Ełk oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym.

— Jako samorząd nie możemy zostawić ełczan bez wsparcia. Szczególnie w czasie panującego kryzysu. Dlatego rozpocząłem już spotkania z pracodawcami działającymi w różnych branżach. Mam nadzieję, że dzięki współpracy oraz wspólnej inicjatywie uda nam się znaleźć nowe miejsca pracy pracownikom ZEM-u — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W poniedziałek oficjalną informację na temat planowanych zwolnień otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Ełku.

— Otrzymaliśmy na razie ogólną informację, że najpóźniej do końca lipca tego roku pracę straci 451 pracowników. Zwolnienia te mają odbywać się sukcesywnie. Czekamy teraz na informacje, kiedy pierwsze osoby dostaną wypowiedzenia. Jesteśmy przygotowani do świadczenia pomocy zwalnianym pracownikom — mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Traper #3039894 | 89.228.*.* 13 sty 2021 11:05

  Nie liczcie na Andrukiewicza. On Wam nie pomoże.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Małgosia #3039722 | 5.172.*.* 13 sty 2021 08:03

   Jas a nasz rząd tylko się cieszy jaki jest dobry i podnosi najniższą krajową, ok ludzie powinni zarabiać godnie. Tylko że taki zakład produkcyjny sam musi wypracować te pieniądze ludziom na podwyżki, mało tego trzeba utrzymać z tej kasy całą budżetówkę. Rząd tylko umie mielić językiem że tak poprawił ludziom byt, ale co dał w zamian? Kasę na podwyżki? Nie, dał podwyżki na prąd, podatek cukrowy itp. A wy dalej chodźcie na nich głosować za 500 judaszowych "srebrników", oby paliły je was w ręce jak kiedyś kogoś w przeszłości.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. g #3039476 | 159.205.*.* 12 sty 2021 18:31

    pamiętam rok 89 i plucie na komunę jak na zarazę............... Wiwat demokracja i kapitalizm , w tym kraju się nic nie opłaca - nawet umierać . Złośliwa ironia losu, ale dobrze że mamy zaradnego Prezydenta Andrukiewicza, on potrafi ( złośliwcy mówią że zyebać wszystko)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jas #3039396 | 31.60.*.* 12 sty 2021 16:42

     Sprawa jest prosta..nie chcą płacić więcej pracownikom,bo Polak drogi ,więc wynoszą się na Ukrainę..będzie taniej

     Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Gringo #3039294 | 188.146.*.* 12 sty 2021 15:09

     Winny korona wirus,ale spokojnie ...urzędnicy już rozwiązują problem

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (27)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages