Ełckie monety zwyciężyły w konkursie „Archeologiczne sensacje 2020”

2021-01-15 08:58:57(ost. akt: 2021-01-15 09:09:07)

Autor zdjęcia: elk.pl

W czerwcu „Jaćwież” odkryła w Ełku cenne znalezisko w hałdzie ziemi, a teraz wygrało w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020”. Mowa o skarbie, w postaci 650 nowożytnych monet.
W tym roku postanowiliśmy, że określenie „największy” rozszerzymy znacząco, nie ograniczając się wyłącznie do liczby zabytków, ponieważ wykluczałoby to całkowicie możliwość głosowania. W ten sposób pośród nominowanych znalazły się odkrycia różnego rodzaju, i choć prawie tak samo przeważającą liczbę głosów w porównaniu do pozostałych 4 czterech odkryć otrzymała scytyjska uprząż z Cierpic, to z dużym zapasem zwyciężył skarb z Ełku. I trzeba zaznaczyć, że jego odkrywcy nie próżnowali docierając z informacjami o głosowaniu do lokalnych i ponadlokalnych serwisów informacyjnych. Tak, tak, śledziliśmy z zapartym tchem — czytamy na stronie archeologoa.com.pl, gdzie prowadzony był konkurs. — Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że to pierwszy skarb w historii tego miasta! Po drugie, odkrycie to ukazuje, że czasem wystarczą dobre chęci. Po trzecie, może nie spisujmy od razu na straty warstw próchnicy skoro istnieją narzędzia ułatwiające poszukiwania?

Ponad 650 XVII-wiecznych monet pochodzących z wielu krajów Europy odnaleźli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Jaćwież” podczas przeszukiwania wykrywaczami metalu hałdy ziemi pochodzącej z budowy na ul. Wojska Polskiego. Nie mamy wątpliwości, że odkrycie to zasługuje jak najbardziej na miano skarbu, choć wedle ściśle słownikowej definicji i rozumienia tego terminu, niektórzy mogli by się z nami nie zgodzić. Prawdą jest, że kontekst ów utraciliśmy na skutek prac budowlanych, jednak nie powinniśmy w skutek tego dążyć do narzucenia w całym kraju kontroli na każdą łopatą wyrzucanej ziemi. Nie tędy droga, jeśli zależy nam by kraj się rozwijał! W zupełności wystarczy by każdy z nas, sam z siebie, był lub była, wzorem obywatelskiej postawy i by wspólnie zależało nam na ochronie naszego dziedzictwo kulturowego.

Pozostali nominowani:
2,5-tysiącletnia scytyjska uprząż z Cierpic
Ponad 1700 rzymskich denarów spod Hrubieszowa
Ponad 6,5 tys. srebrnych monet z XI i XII w. ze Słuszkowa
40 srebrnych i złotych monet z XV wieku pod Lubaniem
Brakteaty zachodniopomorskie i brandenburskie w lubuskim

opr. na podstawie archeologoa.com.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5