Jutro wchodzą przepisy regulujące status hulajnóg elektrycznych

2021-05-19 08:43:49(ost. akt: 2021-05-19 08:50:54)

Autor zdjęcia: Shutterstock

RUCH DROGOWY || Od czwartku zacznie obowiązywać prawo regulujące zagadnienie hulajnóg elektrycznych – tego dnia wchodzi w życie ustawa, która mówi, jak i gdzie można się takimi pojazdami poruszać oraz jakie grożą mandaty za złamanie owych przepisów.
Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Ten środek transportu jest bardzo dobrze znany ludzkości w swojej „oryginalnej” formie – pojazdu napędzanego siłą własnych mięśni. Obecnie bardzo popularne są - również w naszym mieście - hulajnogi elektryczne. Wygodne, stosunkowo poręczne, ale i groźne, ponieważ coraz częściej słyszymy o przypadkach zdarzeń drogowych, w których uczestniczą tacy kierujący. W świetle powyższego, należało prędzej czy później uregulować status takiego rodzaju pojazdów. Jeszcze do niedawna takiego nie było.

Kwestie związane z poruszaniem się przy pomocy hulajnogi zostały ujęte w projekcie opracowanym przez ministra infrastruktury (projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Projekt przyjęty w styczniu tego roku przez Radę Ministrów miał na celu uregulowanie statusu prawnego urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, które są przeznaczone do poruszania się po publicznych drogach.

Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego — powiedział jeszcze w styczniu minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Sejm przyjął nowelizację ustawy 25 lutego, a 15 kwietnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda. W ten czwartek (20 maja) wchodzi ona w życie.

Ustawa definiuje hulajnogę elektryczną jako „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”.

Co więcej mówi nowelizacja o zasadach poruszania się na takich pojazdach?
Kierujący musi poruszać się korzystając z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla owych, z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Może korzystać z jezdni, ale tylko takiej, po której ruch pojazdów maksymalnie może wynosić 30 km/h. Tutaj uwaga – kierujący hulajnogą elektryczną nawet tutaj nie może jechać szybciej niż 20 km/h.

A czy fani hulajnóg mogą jechać chodnikiem? Tak, ale wyjątkowo i tylko kiedy ten biegnie wzdłuż jezdni, a ona sama nie ma wydzielonej drogi/pasa dla rowerów. Kierowca hulajnogi musi stosować się do kilku zasad: jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowywać szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Nowelizacja ustawy reguluje także kto może poruszać się hulajnogą elektryczną oraz jakie dokumenty są do tego wymagane. I tak kierować może każdy, z tym że osoby w wieku 10 – 18 lat muszą posiadać wyrobioną kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Starsze osoby nie potrzebują żadnego dokumentu. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na tzw. drogach publicznych, nawet jeżeli w pobliżu są ich dorośli opiekunowie (np. rodzina na spacerze). Mogą za to szusować na takim pojeździe w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką dorosłych.

O wiele ciekawsze jest to, czego nie można robić korzystając z hulajnogi elektrycznej. I tak: zabronione jest korzystanie podczas jazdy z telefonu (mandat 200 zł); przewożenie osób, zwierząt oraz przedmiotów (mandat 100 zł); branie innych pojazdów na hol, czy parkowanie hulajnogi w poprzek chodnika – można to zrobić tylko równolegle do jego zewnętrznej krawędzi, a sam chodnik musi być odpowiednio szeroki (min. 1,5 m). Niewłaściwie zaparkowaną hulajnogę elektryczną (decyzję podejmuje policjant lub strażnik miejski – mandat 100 zł) odholuje się na koszt właściciela. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu grozi mandat w wysokości 350 zł. Zabronione jest oczywiście kierowanie hulajnogą elektryczną będąc pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – tutaj czeka mandat w wys. od 300 do 500 zł.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5