Odciski palców i elektroniczny podpis na nowym dowodzie osobistym

2021-11-01 10:52:41(ost. akt: 2021-11-03 19:39:48)
wzór nowego e-dowodu / listopad 2021

wzór nowego e-dowodu / listopad 2021

Autor zdjęcia: CPD MSWiA

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o wydanie nowych dowodów osobistych – z odciskami palców oraz podpisem elektronicznym. Rząd tłumaczy powód ich wprowadzenia dostosowaniem się do prawa unijnego.
Jakkolwiek wniosek o wydanie nowego, biometrycznego, dowodu osobistego będzie można złożyć od poniedziałku 8 listopada, to odpowiednie rozwiązania techniczne umożliwiające ten proces zostaną podjęte w piątek 5 listopada.

Nowym elementem we wdrażanych dowodach są odciski palców oraz odwzorowanie podpisu właściciela takiego dokumentu. Skąd taka potrzeba? Okazuje się, że to ustalenia unijnych decydentów.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Tym samym do nowego dowodu zostawić swoje odciski palców będą musieli wszyscy powyżej 12. roku życia (dokument będzie ważny 10 lat). Osoby poniżej 12. roku życia otrzymają dowód tylko na 5 lat, ale nie będą pobierane od nich dane biometryczne. W nowym wzorze dokumentu pojawi się też m.in. informacja o kraju członkowskim UE na tle flagi organizacji.

Wymóg wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego nie dotyczy posiadaczy ważnych terminowo dokumentów. Dowód osobisty musi wyrobić sobie każdy kto skończył 18 lat i nie ma jeszcze takiego dokumentu lub ci, którzy np. zmienili swoje dane osobowe.

Wnioski o nowy dowód należy składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od zameldowania delikwenta. Jeżeli jednak ze względu na vis maior (siła wyższa – przyp. red.) – chorobę lub inny ważny powód – nie możemy udać się do urzędu, możemy wówczas skontaktować się z najbliższym urzędem gminy i wówczas w procedurze pomoże urzędnik.

Za nowy dowód osobisty nie będziemy musieli płacić. Zostanie nam wydany maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Co ciekawe jeżeli „chwilowo” nie można od danego delikwenta pobrać odcisków palców, a musi mieć dowód, otrzyma go tylko na 12 miesięcy.

Podpis osobisty – zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona. Przy składaniu wniosku możemy zdecydować, czy w ogóle chcemy mieć na dokumencie podpis osobisty.

Odciski palców – będą zakodowane w elektronicznej warstwie dowodu osobistego i do czasu wydania dokumentu przechowywane w tzw. Rejestrze Dokumentów Osobistych RDO. Potem według zapewnień ministerstwa cyfryzacji „nie będą przechowywane w RDO”.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5