Ponad milion na wsparcie pasji i kompetencji zawodowych ełckich uczniów

2021-11-30 16:24:18(ost. akt: 2021-11-30 16:38:13)

Autor zdjęcia: Unsplash

Ełckie Szkoły Podstawowe otrzymały łącznie ponad 1,5 mln zł na zakup nowoczesnego wyposażenia, które posłuży rozwijaniu pasji oraz kompetencji edukacyjnych i zawodowych uczniów. To efekt projektu Laboratoria Przyszłości - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z rządowym centrum GovTech.
Udział w Laboratoriach Przyszłości pozwala na sfinansowanie zakupu wyposażenia, które już od 2022 r. będzie obowiązkowe w każdej szkole podstawowej. Szkoły, które nie wykorzystają możliwości wzięcia udziału w programie, będą musiały pokryć koszty zakupu tego sprzętu z innych środków. Misją Laboratoriów Przyszłości jest stworzenie nowoczesnych szkół, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Środki finansowe w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł zostały przekazane wszystkim ośmiu szkołom podstawowym w mieście.

Obrazek w tresci

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Szkoła ma swobodę w zakresie wyboru wyposażenia dodatkowego i wyboru dostawcy wyposażenia. Jednakże wyposażenie musi pochodzić z opracowanego przez MEN katalogu.

Szkoła, decydując o wyborze wyposażenia, może zdecydować się na takie, które w największym stopniu odpowiada potrzebom i możliwościom szkoły. Wyposażenie Laboratoriów Przyszłości może być wykorzystywane w realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, w przygotowaniach do konkursów etc.

Katalog wyposażenia podzielony jest na elementy:

* wyposażenia podstawowego (które szkoły będą musiały albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) oraz
* wyposażenia dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną).

Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

* drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami)
* mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
* sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
* stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Wśród wyposażenia dodatkowego, które szkoły mogą wybierać dowolnie znajdują się m.in.:

* Wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej (m.in. stoły warsztatowe, montażowe, stolarskie, szafy narzędziowe, tablice, stoliki itp.)
* Narzędzia (m.in. wiertarko-wkrętarka, piły taśmowe, szlifierki, pistolety do klejenia na gorąco, nożyce, mierniki, kątowniki, cyrkle ślusarskie, obcęgi, wyrzynarki stołowe, laminarki itp.)
* Robotyka (m.in. klocki do konstrukcji, roboty edukacyjne, biblioteki modeli 3D, mikroskop, skaner kompatybilny 3D, wizualizer kompatybilny z mikroskopem, teleskop it.)
* Sprzęt AGD (m.in. maszyna do szycia z akcesoriami, zestawy garnków i patelni, wyposażenie kuchni, deska do prasowania, żelazko, lodówka, opiekacz itp.)
* Sprzęt audio-wideo (m.in. blenda fotograficzna, mikrofon, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia video, konsola / mikser dźwięku, dyktafon, nagłośnienie itp.)
* Pomoce projektowe, materiały eksploatacyjne.

Laboratoria Przyszłości skupiają się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, dając szkołom taką możliwość szczególnie podczas nauki stacjonarnej.

Jak zauważa ełcki ratusz, wyposażenie Laboratoriów Przyszłości pomoże rozbudzić zainteresowania i pasje, które przełożą się na ich dalsze wybory edukacyjne i losy zawodowe uczniów.

mat. UM w Ełku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5