Dzięki zabójczej malarii komary zyskują drugie życie

2021-12-03 09:39:28(ost. akt: 2021-12-03 10:11:36)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Zaskakujące wyniki badań - malaria odmładza komary! Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy, którzy zauważyli, że zarażone nią owady odnoszą szereg korzyści. Malaria też. Tracimy tylko my, ludzie.
Malarią co roku zaraża się ok. 200 mln osób, z czego umiera aż 400 tys. Chorobę wywołuje zaraziec malarii, który jest bardzo ciężki do wyeliminowania. Teraz świat nauki już wie dlaczego - okazuje się, że komary zarażone malarią dosłownie zyskują nowe, młodsze życie. W zamian utrzymują malarię "przy życiu".

Do takich wniosków doszli eksperci z Vanderbilt University i Johns Hopkins University w USA. Porównali analizy mRNA komarów i zauważyli, że te zarażone zarodźcem malarii wręcz młodnieją w oczach!

Fizjologia komarów-nosicieli zarodźca ma wszystkie cechy charakterystyczne młodszych osobników. Są bardziej skupione na rozmnażaniu się, mają silniejszy układ odpornościowy i generalnie są bardziej sprawne niż ich niezainfekowane rodzeństwo w tym samym średnim wieku — podkreśliła prof. Laurentyna J. Zwiebel z Vanderbilt University.

Powyższe cechy pozwalają malarii utrzymać się skutecznie w komarzej populacji, co wyjaśnia dlaczego choroba jest na świecie tak masowo "popularna". I groźna tylko dla nas, ludzi.

Nasze badania pokazują, że mimo iż malaria jest dla człowieka i innych ssaków śmiertelnie groźnym patogenem, to dla komara zdecydowanie nie jest patogenem. Wręcz przeciwnie. Uzyskane przez nas dane wskazują na obopólne korzyści i symbiozę pomiędzy komarami a zarodźcem malarii — precyzuje prof. Zwiebel.

na podst. Nature


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5