Rządowi eksperci publikują darmowy poradnik na czas wojny i kryzysu

2022-04-05 11:36:55(ost. akt: 2022-04-05 12:44:11)
"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie" - Albert Einstein

"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie" - Albert Einstein

Autor zdjęcia: Pixabay

Co zrobić w przypadku ataku chemicznego, jak zadbać o czyste źródło wody, czy w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy – odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poradniku „Bądź gotowy”. Publikacja w wersji cyfrowej jest dostępna całkowicie za darmo.
Poradnik jest efektem prac ekspertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli naszego kraju. Ci wielokrotnie zwracali się do RCB z zapytaniami o zasady postępowania w przypadku kryzysowych sytuacji. Wraz z rosyjską agresją na Ukrainę i wojennym chaosem, mieszkańcy Polski zaczęli sobie uświadamiać, że na takie sytuacje warto być zawsze w jakimś stopniu przygotowanym. „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” ma w tym pomóc, zwłaszcza cywilom.

RCB od samego początku swojego powstania (powołane w 2007, rozpoczęło działalność w 2008 r.) prowadzi działania edukacyjno-prewencyjne dotyczące sytuacji kryzysowych, ale moment publikacji poradnika kryzysowego „Bądź gotowy” nie jest przypadkowy. Do tej pory RCB prezentowało przeróżne grafiki, animacje oraz filmiki, zazwyczaj związane z bieżącymi zagrożeniami, na jakie może być narażona ludność cywilna, jak np. pożary, wichury, powodzie itd. Rosyjska agresja na Ukrainę skłoniła rządowych ekspertów do przygotowania bardziej sprofilowanego poradnika, który omówiłby w miarę kompleksowo zagadnienie zachowania się w przeróżnych sytuacjach kryzysowych związanych z konfliktem zbrojnym i jego zgubnymi skutkami.

Wydawnictwo jest podzielone na dwie części – jedna mówi o działaniach prewencyjnych, jakie można i należy podjąć w świetle ewentualnych zagrożeń, a druga wskazuje już dokładnie praktyczne rady, co i jak robić w danej sytuacji. Eksperci rządowi zadbali o omówienie praktycznie wszelkich możliwych źródeł zagrożeń, zarówno tych materialnych, jak i psychologicznych, np. jak zachować się w trakcie alarmu i zachować chłodną głowę w momencie sytuacji kryzysowej. „Bądź gotowy” omawia także rodzaje sygnałów alarmowych, radzi też jak zachować się w przypadku zajęcia terenu przez wrogie wojska. Poruszone są także bardzo ważne zagadnienia z perspektywy pełnoskalowego konfliktu zbrojnego, w tym porady dotyczące właściwego postępowania w przypadku ataku nuklearnego.

W materiale znajdziemy informacje m.in. o tym, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji, jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy będąc zakładnikiem, ale też jak udzielić pierwszej pomocy czy jak chronić się przed dezinformacją — informuje RCB.

„Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” jest na pewno publikacją wartą uwagi. Wydawnictwo nie jest na tyle obszerne, aby zanudzić czytelnika, zredagowano je w przyjemny dla oka sposób, odpowiednim zagadnieniom towarzyszą czytelne grafiki, a czcionka jest dostosowana do oczu seniorów. Ponieważ publikacja RCB jest całkowicie darmowa, a wiedza w niej zawarta zawsze jest przydatna, zachęcamy do sięgnięcia po dokument. KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3096930 5 kwi 2022 18:51

    jak zachować się będąc zakładnikiem? oczekujecie jakiś ludzkich odruchów od tych ruskich morderców i gwałcicieli? o naiwności...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Verte #3096925 5 kwi 2022 18:12

    Świetny poradnik, każdy gospodarz domu powinien go przeczytać i choć w części się przygotować. Czasy pokoju się skończyły w Europie, nie można liczyć tylko na NATO czy państwo bo wielu z nas będzie cierpieć z własnej winy.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5