Wspólna pomoc przynosi efekty

2022-04-05 16:03:31(ost. akt: 2022-04-05 16:07:15)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W Ełku numer PESEL nadano już 1 076 uchodźcom. Cały czas do ratusza zgłaszają się kolejny chętni. Według szacunków w mieście może przebywać nawet blisko 2 tysiące obywateli Ukrainy. We wtorek odwiedził ich Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
24 lutego putinowska Rosja zaatakował bezpodstawnie niepodległą Ukrainę. Już wtedy było wiadomo, że Polska, jako kraj sąsiadujący, będzie musiała sprostać wielu potrzebom m.in. że będziemy musieli być otwarci na przyjmowanie osób, które przed wojną, śmiercią uciekają do najbliższego, bezpiecznego kraju — mówi poseł Wojciech Kossakowski.

We wtorek, razem z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko-mazurskim i Tomaszem Andrukiewiczem, prezydentem Ełku, spotkali się z uchodźcami, którzy właśnie tutaj znaleźli schronienie.


W naszym mieście zarejestrowaliśmy 1 076 uchodźców. Nadaliśmy im numery PESEL, większość osób pełnoletnich otrzymała profil zaufany. Jako miasto udostępniliśmy ten budynek przygotowany na działania kryzysowe. Mieszkają tu 72 osoby, w większości te, które uciekły przed wojną z Charkowa — mówił podczas spotkania Tomasz Andrukiewicz.

Na tych 1 076 osób, około 70 proc. to kobiety. Natomiast spośród mężczyzn - 315, tylko 60 to osoby pełnoletnie. Reszta to dzieci.

Odwiedziliśmy dzisiaj te rodziny. Są naprawdę uśmiechnięte, zadowolone. Przede wszystkim dzieci mogą bezpiecznie wychowywać się, co jest bardzo ważne. Proszę pamiętać, że ci ludzie w traumatycznych warunkach uciekali z kraju, który wydaje się, że w XXI wieku nie powinien być objęty wojną. A jednak to się wydarzyło... — dodaje poseł Kossakowski.

W ełckich zasobach komunalnych mieszka łącznie około 100 uchodźców, w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Caritas Diecezji Ełckiej schronienie znalazły 44 osoby, w Wyższym Seminarium Duchownym 24 osoby, ale zdecydowana większość mieszka u osób prywatnych.

Dziękuje za to wszystkim ełczanom — dziękował prezydent Andrukiewicz. — Mamy także przygotowane miejsca w naszych placówkach oświatowych, mamy wyposażone je w łóżka dzięki pomocy pana wojewody.

To właśnie współpraca władz wojewódzkich z z samorządowymi była jednym z tematów wizyty.

Zdecydowana większość uchodźców znalazła bezpieczne schronienie domach naszych obywateli. Dziękuję im za to z całego serca. Dziś widać, jak to jest pięknie skoordynowane, jak udzielana jest pomoc, od tej podstawowej, bytowej, którą widzimy tutaj, w tych mieszkaniach przygotowanych i oddanych do dyspozycji uchodźcom z terenu objętego wojną, ale też po te działania systemowe — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Miasto Ełk było jednym z pierwszych, które przynajmniej w naszym regionie najsprawniej realizowało nadawanie numerów PESEL. Za tym idą dalej wszelkie uprawnienia, które wynikają z ustawy. Daje ona obywatelom Ukrainy takie uprawnienia, jak posiadają polscy obywatele - dostęp do edukacji, do ochrony zdrowia, możliwość skorzystania z pomocy socjalnej. To wymaga oczywiście ze strony samorządów działań i wysiłku i za to bardzo serdecznie dziękuję.

Pomoc finansowa do samorządów na działania na rzecz uchodźców już dociera.

Pierwsze środki do samorządów już trafiły. Finalizujemy kwestie związane ze wsparciem dla organizacji pozarządowych — dodaje wojewoda.

Do Ełku dotarły dwie transze środków — potwierdza prezydent miasta. — Już w tym tygodniu wypłacamy zasiłek uchodźczy w wysokości po 300 zł. Na ten zasiłek wpłynęło do nas 651 wniosków. Złożone zostały także wnioski przez mieszkańców, którzy udzielają wsparcia poprzez udostepnienie swoich mieszkań. Wpłynęły 33 takie wnioski na 136 osób. Otrzymujemy tez środki na obiady dla dzieci w szkołach czy na działalność MOPS-u.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3096927 5 kwi 2022 18:48

    ciekaw jestem ile potrwa ta polsko-ukraińska sielanka. trwa to dopiero miesiąc, a już nazbierało się historii jak na dobrą telenowelę: zdrady itp itd.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5