Latarnie, festiwale, samochody, a nawet nawyki żywieniowe - wakacyjne propozycje radnego Wesołowskiego

2022-07-11 20:11:08(ost. akt: 2022-07-11 20:34:10)
Robert Wesołowski apeluje o ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych w ramach oszczędzania energii...

Robert Wesołowski apeluje o ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych w ramach oszczędzania energii...

Autor zdjęcia: Radny Wesołowski/FB

Postulaty ekologiczne, na czele z prośbą o oszczędzanie energii; apel do władz o wygaszenie latarń; przypomnienie o potrzebie wyrugowania z miasta samochodów oraz miejskich festiwali, a nawet prośba o zmianę... nawyków żywieniowych. Radny Robert Wesołowski przedstawia swoje "wakacyjne" propozycje.
Apeluję do Prezydenta Ełku i Rady MIasta Ełku o wygaszenie latarni miejskich wzorem Suwałk. Suwałki, tak jak inne ekologiczne miasta wygaszają latarnie miejskie pomiędzy godziną pierwszą w nocy a czwartą nad ranem. Apeluję także o czasowe wyłączanie kilku fontann zasilanych energią elektryczną i podświetleń mostów. Uwzględniając zmiany klimatyczne podczas miejskich upałów stosujmy raczej kurtyny wodne — czytamy w oświadczeniu, jakie wystosował ełcki radny miejski Robert Wesołowski (obecnie niezrzeszony, wcześniej PiS)

Radny Wesołowski przypomina również, że jest przeciwnikiem miejskich imprez.

Od dawna już wprowadzałem do dyskursu społecznego w Ełku przesłanie o potrzebie oszczędności. Mam tu na myśli potrzebę rezygnacji z festiwali miejskich. Już kilka lat temu próbowałem zainteresować Prezydenta i społeczność radnych ideą oszczędzania na festiwalach.

Robert Wesołowski apeluje do władz Ełku, aby wzorowały się na innym, nie tak od nas dalekim mieście, zwłaszcza jeżeli chodzi o podejście do oszczędzania na infrastrukturze miejskiej.

Czerpmy w Ełku inspirację z Suwałk. Suwałki gaszą światło nocnych latarni aby oszczędzać. Zważywszy na fakt, że sklepy w centrum Ełku zamykane są często już o godzinie 17. Może powinniśmy pójść w oszczędnościach jeszcze dalej niż Suwałki? Może jeszcze wcześniej gasić latarnie w Ełku? Na przykład już o 2 lub 3 w nocy? Apeluję aby za sprawą mediów podjąć dyskursu publiczny w tym obszarze.

W dalszej części oświadczenia, Robert Wesołowski apeluje już do "wszystkich", aby również oszczędzali energię elektryczną i o ile niektóre jego propozycje są chyba trochę "nadgorliwe" (rzadsze ładowanie telefonu), to trafnie zauważa, że oszczędności w budżecie domowym są bardzo pożądane. Zresztą nie tylko w nim.

My wszyscy powinniśmy oszczędzać prąd. Należy zwrócić uwagę aby nie mieć włączonych urządzeń urządzeń elektrycznych w domu - w trybie czuwania. Może należy też, mniej czasu spędza w social mediach aby rzadziej ładować telefon? Oszczędność w sensie ekologicznym i geopolitycznym powinna zmieniać nasze nawyki konsumenckie w zakresie energii elektrycznej. Oszczędności w skali domowej i skali samorządowej są potrzebą współczesności.

Po apelu do sumień mieszkańców, radny Wesołowski momentalnie przechodzi do swojego "konika", czyli ograniczenia ruchu samochodowego. Ale jest także nowość - akcent o nawykach żywieniowych. Mówi o nich w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej

Jako radny uważam, że powinniśmy zawrzeć nową umowę społeczną, Pomyśleć o wspólnotowym wychodzeniu ze strefy naszego komfortu. Należy na nowo przemyśleć i redefiniować rolę transportu publicznego w Ełku. Dlaczego? Aby w sposób realny dać kierowcom szanse do oszczędności i komfortowego przemieszczania się po mieście bez użycia samochodów. Każdy osobiście i cała wspólnota musi stanąć przed nowymi pytaniami dotyczącymi życia społecznego i osobistych wyborów w zakresie zużycia energii, sposobu przemieszczania, nawyków żywieniowych. Od lat informuję o trendzie presji żywnościowej. Podwyżki cen energii, pandemia i wojna na Ukrainie bardzo przyśpieszyły rozwój wielu zjawisk. One stały się naszą teraźniejszością i powinny usłyszeć naszą odpowiedź. Od wielu lat jako radny zwiastowałem pewne trendy - one są dziś naszym udziałem — kończy swoje oświadczenie Robert Wesołowski.

Co Państwo myślą o postulatach niezrzeszonego ełckiego radnego miejskiego? Trafiają w Państwa gusta? A może są jednak zbyt kontrowersyjne i jeszcze nie do zrealizowania? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Yaro #3102826 12 lip 2022 10:02

    ,,Żeby nie było niczego,, cytując sławnego kandydata na prezydenta Białegostoku

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5