A Ty podzielisz się swoimi organami po śmierci?

2023-03-29 13:31:50(ost. akt: 2023-03-29 13:48:00)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W Szpitalu „Pro-Medica” w Ełku po raz kolejny odbyło się pobranie narządów do przeszczepu od zmarłego dawcy.
Dawca za życia nie wyraził sprzeciwu na pobranie tkanek i narządów w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, a rodzice zmarłego, pomimo tragicznej sytuacji, ze zrozumieniem podeszli do proponowanego sposobu postępowania i nie wyrazili sprzeciwu na pobranie narządów, a biorcom życzyli zdrowia — informuje Bożena Szelągowska, Prezes Zarządu ”Pro-Medica” w Ełku.

Zabieg pobrania narządów został przeprowadzony na Bloku Operacyjnym, a koordynacją pobrania narządów zajmowała się mgr Bożena Dudar, Szpitalny Koordynator ds Transplantacji.

Pobrane narządy zostały przeszczepione oczekującym biorcom w Ośrodkach Transplantacyjnych w Olsztynie, Gdańsku i Warszawie. Przeszczepione narządy podjęły swoją funkcję, a młodzi biorcy czują się bardzo dobrze.

Pobrane nerki i wątrobę przeszczepiono z sukcesem dwóm biorcom nerek: 55-letniemu mężczyźnie z województwa warmińsko-mazurskiego i 24-letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego oraz biorcy wątroby: 34-letniej kobiecie z województwa pomorskiego. Przeczepione nerki i wątroba podjęły swoją funkcję, a biorcy czują się bardzo dobrze — czytamy w piśmie wystosowanym przez dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Transplantacja jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów w skrajnej niewydolności narządów. Potencjał dawstwa w Szpitalu jest niewielki, ale dzięki pracy i zaangażowaniu personelu lekarsko - pielęgniarskiego, każda szansa szerzenia idei transplantacji i ratowania życia osób oczekujących na narząd jest realizowana.

Uregulowania prawne nakładają na lekarzy obowiązek zgłaszania do POLTRANSPLANTU każdej możliwości pobrania tkanek i narządów do przeszczepu od osób zmarłych.

Z mocy prawa lekarz może pobrać narządy od osoby zmarłej, która za życia nie wyraziła sprzeciwu na pobranie narządów w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, ale ze względu na fakt, że w naszym społeczeństwie idea transplantologii i dawstwa narządów nie jest jeszcze powszechna i nie ma pełnego zrozumienia, lekarz zwraca się do rodziny osoby zmarłej z zapytaniem, czy wyraża zgodę na pobranie narządów do przeszczepu. Często są to ciężkie i długie rozmowy z bliskimi osoby zmarłej, które nie zawsze kończą się wyrażeniem zgody na pobranie tkanek lub narządów — wyjaśnia prezes Szelągowska.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5