Majówka. Czy można grillować na balkonie?

2023-04-28 23:09:03(ost. akt: 2023-04-28 23:11:33)

Autor zdjęcia: Pixabay

Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. A co na to strażacy?
Przed nami długi weekend majowy. Tradycją już jest, że Polacy w tych dniach odpoczywają w gronie rodzin, przyjaciół, czy sąsiadów. Niemal nierozłącznym elementem tych spotkań jest rozpalanie grilla. Jednak czy wszędzie możemy to zrobić? Czy balkon to odpowiednie miejsce na grillowanie?

Przepisy przeciwpożarowe w tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków.

Państwowa Straż Pożarna odnotowuje przypadki pożarów spowodowanych używaniem na balkonach lub tarasach grillów. Rozpalanie grilla na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w lokalach sąsiednich. Ponadto, przepisy prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać stosowania palenisk lub grilla na balkonach i tarasach z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów.
Bardzo ważne, aby każde urządzenie eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta, co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego. Pozostawienie urządzenia tego typu bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar.

Biorąc pod uwagę aspekty prawne z zakresu prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych, akty prawa miejscowego, zasady współżycia społecznego oraz aspekt odpowiedniej eksploatacji urządzeń typu grill elektryczny lub gazowy straż pożarna stoi na stanowisku, że rozpalanie grilla na balkonie lub tarasie nie jest zalecane oraz może prowadzić do zagrożenia zdrowia, życia lub mienia poprzez powstanie pożaru.

Niewłaściwa eksploatacja urządzeń energetycznych lub cieplnych (w tym grillów) albo pozostawienie ich w stanie mogącym spowodować pożar może podlegać karze grzywny, albo karze nagany, zgodnie z art. 82 § 1 pkt 4 Kodeksu wykroczeń (Dz.U. z 2010 r. nr 46, poz. 275).

Sprawca pożaru zagrażającemu życiu lub zdrowiu wielu osób, lub mieniu wielkich rozmiarów ponosi odpowiedzialność pozbawienia wolności od roku do 10 lat na mocy art. 163 Kodeks karny.

st. kpt. Grzegorz Różański, KG PSP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5