Księża z Afryki będą służyć w Diecezji Ełckiej?

2023-05-02 08:37:02(ost. akt: 2023-05-02 10:22:38)
Wnętrze kościoła w Grodzicznie

Wnętrze kościoła w Grodzicznie

Autor zdjęcia: archiwum

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Ełckiej przygotowuje się do święceń kapłańskich 16 alumnów. Na pierwszym i drugim roku studiuje zaledwie po jednym studencie.
Na Niedzielę Dobrego Pasterza biskup diecezji ełckiej skierował do wiernych list pasterski. Od lat Kościół w tę niedzielę modli się za pasterzy Kościoła, kapłanów i o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Jedną z kwestii, jaka w nim porusza jest kryzys powołań.

W Diecezji Ełckiej są 152 parafie. Jak czytamy w liście, w duszpasterstwie parafialnym posługuje 214 kapłanów diecezjalnych i 46 kapłanów zakonnych — jako proboszczowie, wikariusze i rezydenci. W instytucjach diecezjalnych oraz poza diecezją jako misjonarze pełni posługę 47 kapłanów. W diecezji jest 37 kapłanów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Niektórzy z nich nadal pomagają w duszpasterstwie. W sumie mamy 298 kapłanów diecezjalnych.

W Seminarium przygotowuje się do święceń kapłańskich 16 alumnów. Na pierwszym i drugim roku mamy po jednym studencie.

Zmniejszająca się liczba kapłanów, a także alumnów w Seminarium zmusza mnie do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, by w trosce o wiernych szukać jak najlepszych rozwiązań duszpasterskich i organizacyjnych, aby nikt nie pozostał bez opieki duszpasterskiej — pisze do wiernych biskup Jerzy Mazur. — Z powodu niewystarczającej liczby kapłanów jestem zmuszony w pewnych parafiach zmniejszać ilość kapłanów. Jestem również przynaglony, aby niektóre parafie połączyć i to już w najbliższym czasie. Pragnę zapewnić, że parafia, w której na stałe nie będzie kapłana, nie pozostanie bez opieki duszpasterskiej.

Oznacza to, że w każdą niedzielę i święta będą sprawowane tam msze św., sakrament pokuty. W takiej parafii nadal będzie przygotowanie i sprawowanie sakramentów: I Komunii Świętej, bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, a w pierwsze piątki miesiąca będą odwiedziny chorych.

Byłoby dobrze, gdyby w takiej parafii był diakon stały lub katechista, których teraz poprzez należytą formację trzeba przygotować. Dlatego też rozpoczniemy kurs przygotowania katechistów. Proszę o modlitwę w tej intencji i propozycje, kto z parafii mógłby być takim kandydatem na katechistę. Istnieje potrzeba większego zaangażowania parafian w życie parafii oraz jeszcze bardziej skutecznego działania Parafialnych Rad Duszpasterskich, Parafialnych Rad Ekonomicznych i Parafialnych Zespołów Caritas, by wspólnie zastanowić się, co czynić z budynkami parafialnymi — pisze w liście Biskup Mazur.

Niestety, jak się okazuje, takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Stąd pomysł, aby w diecezji ełckiej najpierw studiowali, a następnie pełnili posługę księża z Afryki.

Patrząc jeszcze dalej w przyszłość, mając doświadczenie misyjne i znając wielu biskupów z Afryki, którzy mają dużo powołań w swoich diecezjach, rozważam, by każdego roku zapraszać alumnów, którzy ukończyli tam filozofię, aby kontynuowali formację do kapłaństwa w naszym Seminarium. Po otrzymaniu święceń kapłańskich przez przynajmniej dziesięć lat pełniliby posługę kapłańską w naszej diecezji — proponuje Biskup Mazur.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5