Przy krówce i kotku na płotku - bezpieczne wakacje na wsi

2023-07-04 18:18:45(ost. akt: 2023-07-06 12:20:26)

Autor zdjęcia: Freepik

Dzieci z terenów wiejskich często muszą łączyć czas wakacyjnego odpoczynku z obowiązkami gospodarskimi, a tych latem nie brakuje. Prace polowe mogą stanowić zagrożenie ich życia i zdrowia. Przypomina o tym Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie w specjalnym liście.


Chwilę temu rozpoczęły się upragnione i wyczekiwane przez dzieci wakacje. To czas odpoczynku, zabawy i beztroskiego relaksu stąd mnóstwo rodzin na pewno znajdzie chwilę na jakiś turystyczny wypad, wycieczkę lub stacjonarny wypoczynek na łonie natury i w pięknych okolicznościach przyrody. Wszystkie powyższe atrybuty udanych kanikuł mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w pewnej dobrze znanej, sprawdzonej i zawsze lubianej formie wypoczynku – wakacjach na wsi.
Wielu z nas pamięta je doskonale z czasów dzieciństwa, a obecnie – jak chyba zresztą zawsze – smak wypoczynku przy krówce i kotku na płotku odkrywają kolejne pokolenia Polaków.


Ale lato na wsi to nie tylko wakacje. Wiele dzieci z terenów wiejskich musi łączyć czas odpoczynku z obowiązkami gospodarskimi, a tych latem nie brakuje. Mało tego, przeróżne prace polowe mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie ich życia i zdrowia. Przypomina o tym Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie, który w ostatnim tygodniu czerwca (26 VI) wystosował specjalny list skierowany do rolników oraz rodziców i opiekunów dzieci przebywających na terenach wiejskich.

Praca w rolnictwie, co potwierdza praktyka, niesie za sobą specyficzne zagrożenia, na które oprócz samych rolników narażeni są członkowie ich rodzin, w tym dzieci wykonujące niektóre prace w gospodarstwach rolnych. Co roku, ze środków masowego przekazu, dowiadujemy się o tragicznych wypadkach na wsi. Przypomnijmy, iż w roku 2022, na terenie naszego województwa odnotowano 423 wypadki przy pracy rolniczej, w tym 2 wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Choroba lub kalectwo narażają rolnika i jego najbliższą rodzinę na trudności życiowe związane z leczeniem i opieką nad chorym oraz powodują straty materialne — tłumaczy Jarosław Kowalczyk.


Na co zatem powinniśmy uważać szczególnie? Jarosław Kowalczyk radzi, aby nie pozwalać dzieciom na: kierowanie ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi, obsługę dmuchaw, przenośników taśmowych i ślimakowych, obsługę kombajnów do zbioru zbóż, zielonek, maszyn żniwnych, pras do słomy i siana, sprzęganie i rozprzęganie maszyn i narzędzi rolniczych, przyczep i wozów z ciągnikami rolniczymi, a także pomaganie przy tych czynnościach.

Zwracający się w imieniu własnym oraz komisji ds. Bezpieczeństwa Pracy i Higieny w Rolnictwie inspektor przypomniał również, że pracom polowym oprócz zagrożeń wynikających z ich rodzaju towarzyszą często trudne i zmienne warunki atmosferyczne: upały, burze i deszcze. W połączeniu ze zmęczeniem i towarzyszącym pracy pośpiechem jest to niebezpieczna mieszanka, co należy wziąć pod uwagę planując zarówno same wakacje, jak i podejmowane w tym czasie prace gospodarskie.

Apelujemy do Państwa o rozwagę i stosowanie zasad bezpieczeństwa pracy przy wykonywaniu wszelkich czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Nie zapominajcie o zapewnieniu dzieciom właściwej opieki oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Nie powierzajcie dzieciom prac, które są ponad ich siły i możliwości. Nie ryzykujcie zdrowia i życia Waszych dzieci — zwraca się do opiekunów najmłodszych Jarosław Kowalczyk.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5