Czy dziś na niebie zobaczymy balony?

2023-07-20 12:30:57(ost. akt: 2023-07-20 12:42:03)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Zanurzeni w niebieskiej przestrzeni, uczestnicy zawodów balonowych rywalizują w powietrzu, podziwiając spektakularne widoki.

Zawody balonowe to nie tylko konkurencja i rywalizacja, ale także spektakularne widowisko przyciągające uwagę widzów. Wznoszące się w powietrze balony tworzą malowniczy obraz, który pozostaje w pamięci na zawsze. Każdy balon jest wyjątkowy, różni się kolorem i wzorem, a niektóre nawet kształtem, co sprawia, że ​​widok na niebo staje się jeszcze bardziej magiczny.

Choć zawody balonowe mogą wydawać się bajeczne i niezwykle przyjemne, organizatorzy i uczestnicy zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą lot w balonie. Dlatego bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Zanim balony uniosą się w powietrze, przeprowadza się szczegółowe kontrole techniczne, aby upewnić się, że są w doskonałym stanie.

Piloci balonów muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Odbywają również obowiązkowe szkolenia związane z bezpieczeństwem, takie jak procedury awaryjne czy unikanie stref ograniczonego przestrzeni powietrznej.


W trakcie zawodów, piloci balonów rywalizują, próbując osiągnąć odpowiednią wysokość lotu, zgodnie z wyznaczonymi celami i trasą. Wysokość lotu jest regulowana i kontrolowana przez pilotów za pomocą specjalnych zasobników gazów unoszących balon. W zależności od ilości gazu w balonie, można kontrolować zarówno wznoszenie, jak i opadanie balonu. To umożliwia uczestnikom dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych i utrzymanie stabilnego lotu.

Zawody balonowe to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasję, rywalizację i niesamowite widoki. Uczestnicy podziwiają piękno otaczającej przyrody, uniesieni w niebiańską przestrzeń. Jednak w tej bajecznej podróży bezpieczeństwo jest najważniejsze. Organizatorzy i piloci dbają o to, aby każdy lot odbywał się z zachowaniem rygorystycznych standardów bezpieczeństwa.

Gdy balony unoszą się w niebo, zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą ta niesamowita przygoda. To właśnie dzięki połączeniu magii balonów z dbałością o bezpieczeństwo uczestników i widzów, zawody balonowe pozostają wyjątkowym i niezapomnianym doświadczeniem.

W tym roku w Ełku odbywa się już XVI edycja Mazurskich Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Miasta Ełku.


20 lipca – czwartek
17.30 briefing inauguracyjny w auli WANS, Grunwaldzka 1, Ełk
I lot
około 22.00 PARADA BALONIARZY Kilińskiego, Wojska Polskiego, Pułaskiego
21 lipca– piątek
II lot
III lot
około 22.00 pokaz nocny na plaży przy ul. M.M. Kolbego
22 lipca– sobota
IV lot
V lot

Jak to możliwe, że dopiero przed samym lotem wiadomo, skąd balony będą startować? Z odpowiedzią na to pytanie spieszą organizatorzy z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku.

Formuła tej imprezy to rywalizacja między załogami o punkty i miejsce na podium! Ukłonem w stronę mieszkańców i turystów jest takie wyznaczenie celu dla zawodników, żeby przeleciały nad naszym miastem dając możliwość podziwiania ich w locie. I na to mamy wpływ... ale balon podlega kierunkom wiatru, na co wpływu nie mamy. Najprościej tłumacząc: gdyby wyznaczyć cel na ul. Kolejowej, a wiatr przed startem wieje z północy na południe, to wszystkie ekipy balonowe jadą szukać miejsca startu na polach w okolicach Miluk, jeżeli będzie wiało z północnego zachodu na południowy wschód, to pojadą się rozkładać z Siedlisk. Jeżeli z południa na północ to z Niedźwieckich. Zawodnicy ponadto mają określone okienko czasowe, w którym lot mogą odbyć, a to podaje sędzia przed każdym briefingiem do każdego lotu. Lotów jest zaplanowanych 5 i tyle samo szans na zobaczenie balonów nad miastem. Dwie dodatkowe atrakcje/szanse to parada ulicami miasta- zapraszamy Was na Kilińskiego, Wojska Polskiego, promenadę (część Pułaskiego) we czwartek o 22.00 i w piątek na nową plażę na nocny pokaz balonów, również o 22:00wyjaśniają organizatorzy. — A teraz - dlaczego odsyłamy Was na Facebooka przed startem, ale i tak nie podajemy miejsc startu? Bo na brefingu okazuje się gdzie jest cel i jak wieje wiatr, możemy określić mniej więcej według zasady powyżej, w jakim kierunku pojada zawodnicy, ale oni sami do momentu decyzji o rozłożeniu balonu nie wiedzą skąd startują. My jako "stalkerzy" jedziemy za nimi, a w międzyczasie Wam właśnie na Facebooku podajemy gdzie oni jada, albo gdzie właśnie się rozkładają. I drugie najczęściej powtarzające się pytanie - czy można polecieć balonem? Nie można. To zawody sportowe, nie komercyjne loty nad miastem.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5