Ełckie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

2023-08-29 16:30:59(ost. akt: 2023-08-29 16:38:45)

Autor zdjęcia: ECK

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz i Dyrektor Ełckiego Centrum Kultury Aneta Werla zapraszają na obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbędą się w ten piątek (1 IX). Jaki będą miały przebieg?
1 września (piątek) to bardzo ważny dzień w historii naszego kraju. Z okazji 84. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę i tym samym wybuchu II wojny światowej w Ełku przygotowano odpowiednie uroczystości. Co czeka nas w najbliższy piątek?

• godz. 12.00 - Msza Święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego

• godz. 13.00 - oficjalne uroczystości przy Pomniku Bohaterskim Żołnierzom Września z udziałem Wojskowej Kompanii Honorowej z Bemowa Piskiego

• godz. 18.00 - spektakl BETON Miejskiego teatru Miniatura z Gdańska w ramach programu Teatr Polska 2023, wstęp biletowany

Spektakl o polskiej historii najnowszej, pokazanej przez pryzmat gdańskiego falowca. Adaptacja nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.

Spektakl 16+, godz. 18.00, sala widowiskowa, bilety do nabycia w kasie ECK i online.

Ponadto dla upamiętnienia rocznicy wybuchu, w dniu 1 września o godz. 12.00, na terenie Miasta Ełku uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to sygnał akustyczny, ciągły trwający jedną minutę.

1 września 1939 r. - Atak Niemiec na Polskę i początek II Wojny Światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. II wojna światowa trwała sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na wówczas 67 istniejących.

mat. UM Ełk / opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5