"Nad Niemnem" lekturą tegorocznego Narodowego Czytania

2023-08-31 09:24:01(ost. akt: 2023-08-31 09:31:20)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach dwunastej odsłony Narodowego Czytania zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Lekturą tegorocznej edycji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Konkurs zostanie przeprowadzony przy udziale publiczności 9 września w Hali im. Leszka Błażyńskiego.
Konkurs Pięknego Czytania organizowany w ramach dwunastej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania zostanie przeprowadzony przy udziale publiczności, 9 września w Hali im. Leszka Błażyńskiego w Ełku. Uczestnicy konkursu czytają przez 5 minut dowolny fragment utworu “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie Karty Zgłoszenia na adres mailowy: dorosli@biblioteka.elk.pl bądź dostarczenie osobiste do Wypożyczalni dla Dorosłych MBP w Ełku. Termin upływa 7 września 2023 r.

W programie wydarzenia:

godz. 10:00 - Niemen – rzeka kolorów, zajęcia plastyczne dla dzieci, wstęp wolny (miejsce: biblioteka)

godz. 11:00 - Konkurs Pięknego Czytania „Nad Niemnem”, obowiązują zapisy, szczegółowy regulamin wraz z załącznikami dostępny na https://biblioteka.elk.pl/narodowe-czytanie-2023/ (miejsce: Hala im. Leszka Błażyńskiego)

godz. 13:00 - Wernisaż prac „Kobieta we mnie” – wystawa zbiorowa, wstęp wolny (miejsce: biblioteka).

Narodowemu Czytaniu tradycyjnie patronuje para prezydencka.

Regulamin konkursu oraz załączniki do pobrania dostępne na https://biblioteka.elk.pl/narodowe-czytanie-2023/

Co roku do Narodowego Czytania wybierane są dzieła, które tworzą ważny zbiór dzieł literackich. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej niewątpliwie do nich należy. W powieści "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa pokazuje polską wieś, konflikty pokoleniowe, relacje pomiędzy dworem a zaściankiem. Barwne opisy wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne spowodowały, iż dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, poruszający tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.


mat. UM w Ełku; MBP w Ełku; opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5