Jak bezpiecznie dojść do szkoły? Garść przydatnych porad

2023-09-06 10:20:16(ost. akt: 2023-09-06 10:24:11)

Autor zdjęcia: Freepik

Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły? Jakie zasady ruchu drogowego powinno znać? Komu może zaufać w przypadku zagubienia się? Kilka przydatnych informacji i bezpiecznej drodze do szkoły podrzuca policja.
Kiedy samodzielnie do szkoły?

Prawo o ruchu drogowym mówi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

Ważna jest też dojrzałość i odpowiedzialność dziecka. Z dziećmi zaczynającymi samodzielne dojścia do szkoły, warto przejść próbnie najlepszą drogę i porozmawiać o zagrożeniach.

Nie chodzi o to, żeby straszyć dziecko okropnościami, jakie mogłyby się zdarzyć. Przeciwnie, ma być spokojnie, świadome i skupione. Ma wiedzieć, jak trzeba się zachować. Warto podczas wspólnych spacerów komentować różne zachowania pieszych i kierowców nie po to, żeby je ośmieszać, ale oceniać pod kątem bezpieczeństwa.

Chodnik i przejście dla pieszych

Idąc chodnikiem dziecko powinno trzymać się tej strony, która znajduje się dalej od jezdni. Czekając na zielone światło też nie należy stać bardzo blisko krawężnika. Lepiej trochę się cofnąć. Trzeba wyrobić u dzieci nawyk, żeby zawsze przed wejściem na jezdnię sprawdzać, czy może bezpiecznie przejść. Zasada rozglądania się w lewo, w prawo w lewo ma sens.

Pogoda

Dziecko powinno zrozumieć, że warunki drogowe zmieniają się wraz z pogodą. Podczas padającego deszczu czy śniegu, w słońcu, po ciemku kierowca może mieć ograniczoną widoczność. Może nie zauważyć pieszego czy rowerzysty.

Zmienia się też droga hamowania. Na śniegu czy lodzie samochody mogą mieć trudność z bezpiecznym zatrzymaniem się przed przejściem. Podobnie w przypadku kałuż czy na mokrych liściach. Dlatego wchodząc na jezdnię, nawet na zielonym świetle trzeba sprawdzić czy rzeczywiście jest to bezpieczne i stosować ograniczone zaufanie.

Obcy na drodze

Bardzo ważne jest, żeby dziecko uwrażliwiać na kontakty z obcymi osobami. Wiadomo, że nie każdy ma złe zamiary i stanowi realne zagrożenie. Dlatego trzeba wskazać sytuacje których bezwzględnie nie należy robić, np. iść gdzieś z nieznanymi osobami, wsiadać do samochodu, samemu nie brać nic od obcych osób. Mało ważne jak taka osoba wygląda, bo może być ładnie ubrana i miła.

Zachęcamy także, by nauczyć dzieci, co zrobić w sytuacji zgubienia się. Zawsze można poprosić o pomoc policjanta czy strażnika miejskiego. Można wejść do sklepu i poprosić o pomoc. Warto też nauczyć dziecko naszego numeru telefonu. W sytuacji zagrożenia dzieci mogą korzystać z numeru 112.

mat. KPP Ełk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5