Już w sobotę Dożynki Diecezji Ełckiej

2023-08-22 10:12:25(ost. akt: 2023-09-07 16:51:43)

Autor zdjęcia: diecezjaelk.pl

"Z Maryją, Matką Kościoła, dziękujmy Bogu za plony" - to hasło tegorocznych dożynek, które odbędą się w Olecku.



Każdego roku na początku września gromadzimy się jako wspólnota diecezjalna, aby dziękować Panu Bogu za plony. To dziękczynienie tradycyjnie nazywamy dożynkami. Organizatorem dożynek diecezjalnych jest parafia i gmina lub miasto, którym biskup ełcki powierza przygotowanie dziękczynienia za plony. Do wzięcia udziału w dożynkach diecezjalnych są zaproszeni rolnicy, sadownicy i ogrodnicy oraz wszyscy, którzy doceniają trud pracy rolnika.

W tym roku organizatorem Dożynek Diecezji Ełckiej jest Parafia pw. NMP Królowej Polski w Olecku i Urząd Miejski w Olecku. Diecezjalne dziękczynienie będziemy przeżywać w sobotę, 9 września pod hasłem: "Z Maryją, Matką Kościoła, dziękujmy Bogu za plony".

Najpierw delegacje z poszczególnych parafii i sołectw zgromadzą się przy kościele Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku, ustawiając tam przywiezione wieńce dożynkowe i wiązanki żniwne oraz dary ołtarza. Następnie wszyscy zgromadzeni w uroczystej procesji przejdą na plac celebry, który będzie przygotowany w Amfiteatrze Podzamcze.

Po powitaniu wszystkich gości dożynkowych, o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. dożynkowa, której przewodniczyć będzie ksiądz biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

Bezpośrednio po Mszy św. ks. biskup i kapłani wyjdą do ludzi dzielić się chlebem z tegorocznych zbiorów.

Następnie wszyscy zgromadzeni na uroczystościach dożynkowych przejdą na Plac Wolności, gdzie będą uczestniczyć w agapie przygotowanej przez organizatorów dożynek, podczas której uczestnicy skosztują regionalnych dań. Na Placu Wolności będą stosika sołectw, kół gospodyń, rękodzielników i producentów z tradycyjnymi potrawami oraz produktami.

Dużo emocji zawierać będzie konkurs na wieńce dożynkowe i wiązanki żniwne. Delegacje parafialne, koła gospodyń wiejskich i lokalni artyści prześcigają się co roku w pomysłach na te kompozycje. Trudno temu się dziwić, ponieważ wieńce i wiązanki oceniane są w kilku kategoriach. Goście dożynkowi mają okazję również usłyszeć śpiew i obejrzeć występy zaproszonych lokalnych artystów.

O godz. 15.00 wszyscy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji rolników.

Po tej modlitwie nastąpi festyn dożynkowy, który zazwyczaj trwa do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie zapraszamy!

ks. Jacek Uchan

W programie:
godz. 10 - prezentacja wieńców dożynkowych przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
godz. 10:45 - procesja na plac celebry- Amfiteatr Podzamcze
godz. 11:00 - Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura, Amfiteatr Podzamcze
Po Mszy świętej: procesja na Plac Wolności, agapa - dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów, ogłoszenie werdyktu konkursu na wieńce dozynkowe
godz.13:00 festyn dożynkowy:
- stoiska sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielników i producentów z regionu z tradycyjnymi potrawami i produktami,
- piknik produktów zbożowych,
- warsztaty plecenia wieńca dożynkowego,
- rolnicze konkursy sprawności, turniej sołtysów,
- konkurs wiedzy o tradycjach dla najmłodszych
- prezentacja i występy lokalnych artystów,
- konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5