Świetny start Andrzeja Wiśniewskiego w dalekiej Indonezji

2023-11-27 11:16:52(ost. akt: 2023-11-27 11:22:56)
Andrzej Wiśniewski z brązem na GP Indonezji 2023

Autor zdjęcia: PZMWiNW oraz aquabike.net

W znakomitym stylu kończy tegoroczny sezon w mistrzostwach świata skuterów wodnych Andrzej Wiśniewski. Reprezentant Polski zajął trzecie miejsce w GP Jeziora Toba w Indonezji (25-26.11.2023), a w ostatecznej klasyfikacji generalnej MŚ znalazł się na wysokiej piątej pozycji w klasie skuterów siedzących Runabout GP1.
Tegoroczne mistrzostwa świata w najważniejszej klasie skuterów siedzących, czyli Runabout GP1, składały się z dwóch eliminacji. Pierwsza z nich odbyła się w połowie czerwca na Sardynii. Tam Andrzej Wiśniewski zajął jedenaste miejsce. Polak miał niemałe problemy sprzętowe i to przekreśliło jego szanse na lepszy rezultat w Grand Prix Włoch.

Do Indonezji, na drugą i zarazem ostatnią rundę MŚ, reprezentant Polski przyleciał w bojowym nastawieniu – chciał podreperować punktowy dorobek i tym samym wskoczyć do ścisłej czołówki klasyfikacji generalnej oraz zaliczyć awans w światowym rankingu skuterzystów wodnych.

Oba cele udało się zrealizować. W pierwszym biegu na malowniczym jeziorze Toba w Sumatrze Północnej, który odbył się w sobotę, ełczanin zajął piąte miejsce. W niedzielę było jeszcze lepiej. Wiśniewski w ostatnim wyścigu tegorocznego sezonu zdeklasował rywali i wygrał prowadząc od samego startu. Dzięki temu ostatecznie wywalczył w zamykającej sezon rundzie MŚ trzecie miejsce, a w klasyfikacji końcowej światowego czempionatu awansował na piątą pozycję.

Mistrzem Świata został Francuz Francois Medori, który w klasyfikacji generalnej Aquabike World Championship wyprzedził swojego rodaka Jeremy Pereza. Na trzecim stopniu podium z brązowym medalem MŚ stanął reprezentant Kuwejtu Yousef Al Abdulrazzaq.

Wyniki GP of Lake Toba (25-26.11.2023)
1. Jeremy Perez (Francja) 45 pkt
2. Francois Medori (Francja) 42
3. Andrzej Wiśniewski (Polska, Black Shadows Power Team Ełk) 41

Klasyfikacja końcowa MŚ 2023 (po rundach we Włoszech i Indonezji)
1. Francois Medori (Francja) 92 pkt
2. Jeremy Perez (Francja) 87
3. Yousef Al Abdulrazzaq (Kuwejt) 76
---
5. Andrzej Wiśniewski (Polska, Black Shadows Power Team Ełk) 60

Na listach startowych tegorocznych MŚ skuterów wodnych w klasie Runabout GP1 znalazło się 25 zawodników z Francji, Kuwejtu, Hiszpanii, Węgier, Szwecji, Danii, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Bułgarii, Słowacji, Niemiec, Chin, Włoch, Szwajcarii i Polski.

***

Przypomnijmy, że w tym roku polscy skuterzyści wodni wywalczyli trzy medale imprez mistrzowskich. Marcin Senda został Mistrzem Europy i Wicemistrzem Świata w klasie Runabout GP2, a Juliusz Roman zdobył złoty medal mistrzostw Europy w klasie Runabout GP4. Obaj zawodnicy reprezentują ten sam klub – Black Shadows Power Team Ełk.

mat. PZMWiNW / motorowodniacy.org; opr. mac.