Koniec z dymem i toksycznymi śmieciami

2009-03-20 00:00:00

Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów w Siedliskach koło Ełku rozpocznie się jeszcze w tym roku. Projekt opracowany przez spółkę “Eko-MAZURY” otrzyma prawie 42 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Samorządy unikną wielomilionowych kar, a mieszkańcy w końcu odetchną z ulgą.

— Nasz projekt jest pierwszym w Polsce, który otrzyma dotację z Funduszu Spójności na gospodarkę odpadami — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Umowę podpiszemy już 26 marca.

Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie przez 12 samorządów (cztery powiaty) tworzących Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna": miasto Ełk, gminy Ełk, Prostki, Kalinowo, Stare Juchy, miasto i gminę Olecko, gminy Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki, miasto i gminę Gołdap, gminę Dubeninki oraz miasto i gminę Biała Piska. Nasze miasto jest największym udziałowcem związku z uwagi na największą liczbę mieszkańców.

— System gospodarki odpadami obsługiwać będzie docelowo 154 231 mieszkańców na obszarze zajmującym powierzchnię 2974 km kw. — informuje Tomasz Andrukiewicz. — Jego podstawowym założeniem jest powstanie centralnej instalacji do unieszkodliwiania odpadów w Siedliskach. Ze względu na specyfikę obszaru objętego przedsięwzięciem (ok. 100 km) wybudowane zostaną trzy stacje przeładunkowe, za pośrednictwem których odpady będą przewożone do zakładu w Siedliskach. Zakład będzie oparty na systemie mechaniczno-biologicznej technologii ze stabilizacją tlenową oraz kompostownią, dzięki czemu spełni dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami. Co więcej — samorządy unikną płacenia wielomilionowych kar za nieprzystosowanie miejsc gromadzenia odpadów zgodnie z przepisami polskimi i unijnymi.

Całkowita, szacunkowa wartość projektu, który będzie realizowany w latach 2009- 2012, to 80 mln 144 tys. zł. Połowę tej kwoty - 52,32 proc. stanowić będzie dofinansowanie z Funduszu Spójności UE. Środki własne samorządów to 30,25 proc. wartości inwestycji. Pozostała część wydatków zostanie sfinansowana z preferencyjnej pożyczki zaciągniętej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami “Eko-MAZURY” będzie beneficjentem, operatorem i właścicielem majątku.

— Po zakończeniu budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów przeprowadzimy rekultywację wysypiska w Siedliskach — informuje Tomasz Andrukiewicz. — Odzyskamy w ten sposób gaz, który być może zostanie sprzedany. Mieszkańcom Siedlisk zrekompensujemy straty, jakie ponieśli w związku z funkcjonowaniem wysypiska. Zadeklarowaliśmy 70 proc. wkład w realizację takich przedsięwzięć jak: budowa plaży, centrum edukacji ekologicznej i boiska w miejscowości Siedliska.

Agnieszka Czarnecka
a.czarnecka@gazetaolsztynska.pl
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: wysypisko
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5