Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

O pomocy i ekologii w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku

29.03.2017r. w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku odbyło się spotkanie młodzieży z p. Emilią Borawską – społeczniczką i propagatorką idei zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju jesteśmy zdeterminowani m.in. do wyeliminowania ubóstwa i głodu we wszystkich ich formach i wymiarach oraz zapewnić wszystkim ludziom możliwość wykorzystania swojego potencjału z godnością, w zdrowym środowisku i zgodnie z zasadą równości.

Pani Emilia Borawska od kilku lat jest zaangażowana w pomoc najbardziej potrzebującym, najuboższym ełczanom. Środki pomocowe zdobywa głównie za darmo - poprzez ich recykling. Transportuje je rikszą zakupioną m. in. ze społecznej zbiórki. Pani Borawska angażuje w swoje działania nie tylko społeczność lokalną, ale i władze miasta. Pieniądze niezbędne do realizacji swoich inicjatyw pozyskuje pisząc projekty.
Będąc za granicą p. Emilia miała okazję poznać akcję Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) - społeczną inicjatywę polegającą na rozdawaniu ciepłych, posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Doświadczenie zdobyte poza granicami kraju pomogło p. Borawskiej w zainicjowaniu tej akcji w Ełku. Co godne zauważenia na mapie Food Not Bombs w Polsce nasze miasto znajduje się w towarzystwie tak dużych miast jak: Bielsko-Biała, Bytom, Bydgoszcz, Gdańsk , Gdynia, Szczecin, Olsztyn, Opole, Warszawa, Łódź, Kraków, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Zielona Góra, Toruń, Lublin, Białystok, Tarnowskie Góry, Gliwice, Wrocław, Rzeszów i Katowice.
Pani Emilia zdobywa produkty spożywcze na ełckiej giełdzie, w sklepach spożywczych i w supermarketach. Sprzedawcy znają ją i przygotowują pakunki z jedzeniem, które wyrzuciliby ze względu na gorszą jakość, bądź brak popytu. W Ełku akcję prowadzi obecnie grupa Food Not Bombs. O jej działalności można poczytać na stronie FB: FOOD NOT BOMBS EŁK. Każdy, kto wyrazi chęć, może przyjść na przygotowywanie bądź rozdawanie żywności. Każdy, kto ma na to ochotę, otrzyma całkowicie darmowy posiłek (niedziela, okolice Dworca PKP).
Od niedawna p. Emilia jest zaangażowana w kolejną akcję pomocową. Tym razem polegającą na recyklingu odzieży. Mowa o "Wymianie Ciepła". Idea akcji jest bardzo prosta - mieszkańcy zostawiają ciepłe ubrania na wieszakach w miejscach publicznych, a potrzebujący mogą je z nich zabrać za darmo. W tą szlachetną inicjatywę jest zaangażowana też nasza szkoła. Pomagaliśmy w rozstawieniu wieszaka przy ul. Dąbrowskiego i w jego promocji. Systematycznie go też uzupełniamy. Akcja w Ełku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony potrzebujących jak i darczyńców.
Pani Borawska opowiedziała nam też o akcji, która ma wystartować w naszym mieście - o Jadłodzielni. Idea akcji jest podobna do idei „Wymiany Ciepła” - mieszkańcy zostawiają produkty żywnościowe/ potrawy w lodówce Jadłodzielni wystawionej w miejscu publicznym, a potrzebujący mogą je z nich zabrać za darmo. Nasz gość zachęcał do zapełniania Jadłodzielni zwłaszcza w okresie poświątecznym, gdy wiele potraw w naszych domach się marnuje.

Dzięki spotkaniu z p. Emilią uzmysłowiliśmy sobie jak ważne jest pomaganie innym. Nie potrzebujemy do tego ogromnych środków – wystarczy pomyśleć ekologicznie, zastanowić się, co można odzyskać, naprawić, przerobić, odświeżyć,… czym możemy się podzielić.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: A.T.-S. oraz opublikowany na portalu Ełk: O pomocy i ekologii w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku
Oceń artykuł:

(0)