Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Nordic Walking w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku

W listopadzie br. w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku, w kl. IV Technikum Hotelarstwa zakończył się autorski projekt „Nordic Walking – rekreacja w zgodzie z naturą i ciekawa oferta aktywności dla gości hotelowych”.

Projekt miał na celu m.in. promowanie Nordic Walking jako rekreacji w zgodzie z naturą i ciekawej oferty aktywności dla gości hotelowych, przekazanie uczniom wiedzy nt. Nordic Walking i nauczenie młodzieży prawidłowego chodzenia techniką NW.
Partnerem szkoły w realizacji w/w projektu było Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking (PSNW) realizujące ogólnopolski program upowszechniania prawidłowej techniki nordic walking w polskim społeczeństwie - „Z kijami przez Polskę 2017″ (autorski projekt współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki). PSNW na jednostki treningowe wypożyczyło młodzieży profesjonalne kijki do Nordic Walking. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali „Certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu z zakresu prawidłowej techniki Nordic Walking w ramach projektu z kijami przez Polskę” oraz nowe "Przewodniki z zakresu prawidłowej techniki nordic walking". W w/w przewodniki została też wyposażona szkolna biblioteka.

Podczas zajęć wprowadzających (06.10.2017r.) uczniowie poznali cele i harmonogram projektu „Nordic Walking – rekreacja w zgodzie z naturą i ciekawa oferta aktywności dla gości hotelowych”. Zostali też zapoznani z ideą realizowanego przez PSNW programu „Z kijami przez Polskę 2017″. Uczestnicy projektu poznali również odpowiedzi na wiele pytań:
Dlaczego warto uprawiać nordic walking?
Jak wyglądają kijki do nordic walking i ile kosztują?
Jakie kijki wybrać dla siebie?
Jak się ubrać na trening?...
Kolejne dwa spotkania (10 i 20.10.2017r.) miały formę warsztatową. Młodzież podczas zajęć nauczyła się m.in. dobierania odpowiednich dla siebie kijków i regulowania w nich rękawiczek. Dowiedziała się też dlaczego przed treningiem NW nie należy zapominać o odpowiedniej rozgrzewce. Uczniowie szybko odkryli, że poza aspektami zdrowotnymi rozgrzewka spełnia inną bardzo ważną rolę - integruje grupę i poprawia wszystkim nastrój.
Wszyscy uczestnicy warsztatów solidnie podeszli do treningu prawidłowego kroku NW i przekonali się, że nordic walking rzeczywiście angażuje 90 % mięśni.
Podczas ostatnich zajęć (10.11.2017r.) młodzież dowiedziała się jak można wykorzystać Nordic Walking w turystyce pieszej. Uczniowie kl. IVTH poznali zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać uprawiając turystykę kwalifikowaną i prowadząc grupę. A następnie uczestniczyli w NW marszu trasą Ewy Chodakowskiej. Niewielu ełczan wie, że fragment promenady (trasa: Centrum Edukacji Ekologicznej – Park Linowy – CEE) znalazł się wśród „12 unikalnych tras biegowych i nordic walking” proponowanych przez znaną trenerkę w jej kalendarzu na rok 2018.
Uczniowie podczas spaceru doskonalili krok nordic walking i odkryli ełcką promenadę na nowo – m.in. poznali lokalizację znajdujących się przy niej drzew pomników przyrody (3 okazałe dęby szypułkowe). Zwiedzili też Centrum Edukacji Ekologicznej, obejrzeli znajdujące się tam wystawy oraz, dzięki p. Róży Cimochowskiej, dowiedzieli się z jakich źródeł energii odnawialnej korzysta placówka.
Z obserwacji uczestników projektu podczas zajęć, rozmów z nimi i analizy ankiet ewaluacyjnych wynika, że założone cele udało się osiągnąć.

Ewa: „Nordic Walking to świetny sport, także dla młodych ludzi. Niezapomniane doświadczenie. Zajęcia przebiegały miło i w świetnej atmosferze”.

Aleksandra: „Uświadomiłam sobie, że NW to nie tylko sport dla seniorów, ale także dla takich młodych ludzi jak my. Maszerowanie z kijkami pomaga zapobiegać różnym chorobom, np. wzmacnia kręgosłup”.

Kasia: „Moim zdaniem Nordic Walking to świetny sport dla każdej grupy wiekowej. Angażujemy bardzo dużo mięśni co jest ogromnym plusem. Możemy go wykonywać gdzie tylko chcemy, o każdej porze roku”.

Klaudia: „…Teraz, kiedy miałam okazję poznać ten sport jeszcze bliżej w praktyce i teorii spodobał mi się bardzo. Okazało się, że nadaje się dla osób w każdym wieku. Uaktywnia wszystkie partie mięśniowe, co pozwala zbudować świetną sylwetkę. Jestem zachwycona tym sportem i chciałabym kontynuować to.”


Alicja Tracichleb – Salik
Wychowawca w Internacie
Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku
Instruktor Nordic Walking

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: A.T.-S. oraz opublikowany na portalu Ełk: Nordic Walking w Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku
Oceń artykuł:

(0)