Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

Podziel się:

Podziel się:

Lekcja ratowania życia

W Miejskim Przedszkolu "Mali Odkrywcy" odbyły się nietypowe zajęcia otwarte dla rodziców.

Został na nie zaproszony ratownik medyczny - pan Marcin Romaniuk. Podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziećmi, ich rodzicami oraz paniami obecnymi na spotkaniu. Panie przygotowały dodatkowe zadania dla dzieci i rodziców, aby można było sprawdzić swoją wiedzę i umiejętność szybkiej i prawidłowej reakcji podczas zetknięcia się z niebezpieczną sytuacją życiową.
Był pokaz przeprowadzony przez pana Marcina, była też możliwość samodzielnego sprawdzenia się w roli ratownika. Informacje przekazane podczas zajęć na pewno są bardzo ważne i potrzebne. Wielokrotnie nie wiemy, jak należy się zachować w różnych sytuacjach, zdarza się że nie reagujemy bojąc się zaszkodzić. Musimy jednak pamiętać, że mamy nie tylko moralny, ale też prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
W przedszkolu najczęściej spotykamy się z drobnymi urazami, typu skaleczenia, krwawienia z nosa, siniaki. Pamiętajmy, że czasami możemy sami pomóc, ale są też sytuacje, gdy niezbędna okazuje się pomoc specjalisty. Zawsze musimy zadbać o bezpieczeństwo własne i innych świadków zdarzenia, zachować "zimną Krew" i spokojnie pomóc poszkodowanemu. Kiedy jednak nasza pomoc nie wystarczy wtedy nie wahajmy się wezwać służby ratownicze.
Życzę, abyśmy jak najmniej musieli korzystać z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy, ale też byśmy zawsze pamiętali o tym, jak należy zachować się w przypadku konieczności udzielenia pomocy innemu człowiekowi.
Autorki: Anna Studzińska, Joanna Łomaszewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Studzińska oraz opublikowany na portalu Ełk: Lekcja ratowania życia
Oceń artykuł:

(0)