Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Podziel się:

Podziel się:

Odwiedziny w Muzeum Mleka w Grajewie

Odwiedziny w Muzeum Mleka w Grajewie

6 latki 5 z MP i Ż „Ekoludki” wybrały się w środę 11.04.2018 r. na wycieczkę do Muzeum Mleka w Grajewie. Jest to pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Dzieci swoją przygodę z muzeum rozpoczęły od warsztatów i dowiedziały się jak za pomocą mleka i barwników spożywczych zrobić „wir mleczny”. Zabawa była znakomita. Następnie przeszliśmy do zwiedzania części multimedialnej. Muzeum zostało podzielone na 7 stref:
1. Strefa Łąka - były na niej kolorowe, na w półautomatyczne kolorowe zwierzęta z bardzo ciekawymi informacjami dotyczącymi np. tego, jakie zwierzęta dają mleko. 2. Historia i kultura - tu poznaliśmy drogę jaką mleko przeszło w historii człowieka. 3. Powrót do przeszłości - weszliśmy do imitacji obory, gdzie były wystawione eksponaty, które służyły na przestrzeni lat w mleczarstwie. Dzieci sprawdziły swoje umiejętności w dojeniu krowy (sztucznej). 4. Droga mleka - dzięki muzeum poznaliśmy, jaką drogę musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika aż do naszych domów - a wszystko w formie interaktywnych zadań, aplikacji dla najmłodszych. 5. Bar mleczny - tu znowu odbyliśmy powrót do przeszłości, tym razem tej niedalekiej - do czasów PRL-u. W sprytnej imitacji ówczesnego baru mlecznego mogliśmy się przekonać jak to wówczas wyglądało. 6. Laboratorium - dzieci mogły dokładnie poznać z czego składa się mleko, a specjalna wirówka pokazała jak oddzielana jest śmietana od mleka. Dowiedzieliśmy się nawet dlaczego mleko jest białe, a ser żółty ma dziurki. 7. Mleko na co dzień – poznaliśmy zastosowanie mleka w kosmetyce, żywieniu, medycynie.

Uważne przejście każdej z 7 stref pozwoliło zdobyć nam informacje i ciekawostki, które przydały się w ostatnim etapie zwiedzania – quizie. Prawidłowe rozwiązanie testu skutkowało otrzymaniem pamiątkowych dyplomów.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: J.Ryszkiewicz oraz opublikowany na portalu Ełk: Odwiedziny w Muzeum Mleka w Grajewie
Oceń artykuł:

(0)