Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Podziel się:

Podziel się:

Warto czytać

Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym.

Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym.
Tych chwil nie zastąpi żadna inna atrakcja. Wystarczy kilkanaście minut dziennie spędzonych wspólnie nad lekturą. Podczas czytania dziecku zaspokajamy jego emocjonalne potrzeby. Jesteśmy blisko, więc zacieśniamy łączącą nas więź. Czytając dziecku, wyrażamy swą miłość i zainteresowanie. Malec z radością odczuje, że ten czas zarezerwowany jest tylko dla was. W efekcie, w dziecku wzrośnie poczucie, że jest ważne i kochane. W ten sposób budowana jest pewność siebie i wiara we własne możliwości. Dzieciństwo to wyjątkowy okres, w którym nie może zabraknąć książek. Wiedza i doświadczenia zgromadzone na tym etapie zaowocują w dorosłym życiu. Należy dołożyć wszelkich starań, by w pierwszych latach życia dziecka, nie zabrakło troski i uwagi ze strony opiekunów. Stopniowo kształtująca się osobowość malca wymaga naszej bliskości i mądrych wzorców.
Czytanie – oto najlepszy sposób uczenia się. – A. Puszkin
W związku z tym w MP i Ż „Ekoludki” kolejny już rok przyłączamy się do Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Zapraszamy rodziców do wspólnego czytania, starszych kolegów, panią Dyrektor, jak również panią z biblioteki SP 7 i inne osóby. Wszystko po to aby zachęcić nasze dzieciaczki do czytania i rozbudzić w nich ciekawość i wyobraźnię.
Aby dowiedzieć się więcej o książkach dzieci z grupy 3 latki 1 „Żabki” wybrały się do biblioteki szkolnej w SP 7. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda biblioteka szkolna, gdzie się znajduje i jak należy z niej korzystać. Poznaliśmy pracę pani bibliotekarki i dowiedzliśmy się na czym ona polega. Wysłuchaliśmy też znanej bajki pt. „Czerwony kapturek” – mini przedstawienie przy użyciu pacynek. Później każde dziecko dostało do ręki swoją pacynkę i mogło zainscenizować krótką scenę z bajki. Pani z biblioteki była też w odwiedzinach w naszym przedszkolu i zapoznała nas z techniką Kamishibai – można ją porównać do swego rodzaju dużej książki obrazkowej, która wymaga dodatkowej obsługi poza samym czytaniem. Ilustrowane karty książki wkłada się do drewnianego teatrzyku, który staje się oknem z ilustracją. Gdy rozpoczynamy seans głośnego czytania, otwiera się na widza okno, a wraz z nim historia, która wypełnia przestrzeń tu i teraz… rozpoczynamy magiczny seans Kamishibai! Dzieci poznały w ten sposób bajkę pt. „Kotka Milusia”.
Powstał też w naszej grupie kącik pt. „Wędrująca książka”- polega on na tym, że dzieci mogą przynieść swoją książkę i zostawić ją na półce, a w zamian wybrać sobie inną książkę, przeczytać w domu, odnieść i wybrać kolejną…Książki zamiast leżeć w domu mogą wędrować, nabrać życia. Czytajmy wszyscy jak najwięcej.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: J.Ryszkiewicz oraz opublikowany na portalu Ełk: Warto czytać
Oceń artykuł:

(0)