Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

W Ekoludkach zgodnie z przyrodą

W ramach projektu "Ekoludek" w harmonii z przyrodą dzieci wraz z nauczycielkami utworzyły w Przedszkolu kącik zielarski i ogródek warzywny.

Przedszkolakom z MPiŻ "Ekoludki" poznawanie przyrody dostarczało wielu możliwości przeżywania i rozszerzania wiedzy o tym co będzie dalej...co wyrośnie z nasionka? Jak rośnie pomidor i rzodkiewka? Najpierw bliżej dzieci poznawały nasiona wyżej wymienionych warzyw, poznawały też rzeżuchę ,pomidora, paprykę, sałatę, koper, szpinak , lubczyk oraz wiele kwiatów. Potem je wysiewały do skrzyneczek. Czynności sprawiały wychowankom wiele radości i wzbudzały wiele emocji. Pojemniki ustawiły na parapecie okiennym. Najszybciej wzrastały kwiaty. Dzieci przeniosły je na rabatki wokół przedszkola. W następnych dniach dzieci posadziły cebulę. Codziennie troszczyły i dbały o wspólnie założony „zielony kącik”. Sześciolatki zraszając koneweczką kiełkujące rośliny z ciekawością obserwowały zachodzące zmiany. Uprawy szybko dojrzewały, dzieci pozyskały nowalijkę – szczypior, sałatę i rzodkiewki. Wychowankowie zauważyli wiele związków i zależności przyczynowych. Zjawisko wzrastania roślin, następowało powoli. Ale dzięki trosce i opiece dzieci „Zielony kącik” w końcu zaowocował świeżymi nowalijkami. Z chwilą nadejścia ciepłych dni, ekologiczna okienna uprawa częściowo została przeniesiona do przedszkolnego warzywnika. Tu dzieci posadziły sadzonki papryki czerwonej i pomidora wysiały ogórka. Przeniosły z parapetu okiennego też sałatę . Później wysiały do gruntu rzodkiewkę. Systematycznie podlewały warzywny ogródek, z ciekawością podglądały zmiany. Po upływie wielu dni nastąpiła wielka radość, gdyż dzieci zauważyły taki wzrost upraw, który pozwolił im spróbować jak smakuje sałata, rzodkiewka i szczypior. Na degustację zapraszaliśmy inne grupy sześcioletnie. Przedszkolaki dowiedziały się, że samodzielna uprawa jest bardzo przyjemna a przede wszystkim zdrowa. Realizacja projektu „Ekoludek w harmonii z przyrodą” wzbudzała duże zaangażowanie wszystkich sześciolatków . Dzieci wspólnie planowały działania i samodzielnie uprawy sadziły, pieliły i pielęgnowały. Cieszyły się z uzyskanych efektów bo było smacznie, zdrowo i kolorowo.
Opracowała: Bożena Chomik, Barbara Rusak i Magda Kosak
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Magda Kosak oraz opublikowany na portalu Ełk: W Ekoludkach zgodnie z przyrodą
Oceń artykuł:

(0)