Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

SP3 w Konsulacie Św. Mikołaja w Kętrzynie

Podczas kupowania bombek i ozdób choinkowych mało kto z nas zastanawia się, gdzie i jak one powstały. Dlatego też 10 stycznia 2018 r. wychowankowie kl. 4 C i 4 E ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku odwiedzili Konsulat Św. Mikołaja w Kętrzynie, który mieści się w starej wytwórni ozdób choinkowych. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.

Na wychowanków czekało mnóstwo atrakcji, w tym zajęcia praktyczne. Najpierw uczniowie zwiedzili wytwórnię, w której Elfy - pomocnicy Świętego Mikołaja własnoręcznie przygotowują bombki. Dzieci otoczyła fantastyczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie stały choinki, świąteczne figurki, wisiały różnobarwne bombki, świąteczne obrazki i kartki. W tle słychać było świąteczną muzykę. Uczniowie dowiedzieli się, że w fabryce bombek święta trwają przez cały rok.
Dzieci zobaczyły, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach, np. sopelki, kule, bałwanki, łabędzie, kotki. Chętni uczniowie mogli również wydmuchać własną bombkę. Okazało się, że nie jest to wcale łatwe zadanie.
Uczestnicy wycieczki musieli wykazać się kreatywnością. Każdy bowiem otrzymał po dwie szklane bombki, które należało samodzielnie udekorować wedle własnego pomysłu. Wychowankowie nanosili na szkło specjalny klej, po czym przy pomocy różnokolorowego brokatu tworzyli swoje wymarzone wzorki. Wnętrza bombek wypełniali kolorowymi piórkami. Dzięki specjalnym maszynom mogli umieścić na swojej ozdobie napisy, wzory, a także stworzyć pluszową bombkę.
Po zakończeniu zajęć praktycznych, uczniowie na 30 minut pozostawili swoje dzieła do wyschnięcia. Ten czas wychowankowie wykorzystali na zwiedzenie komnaty Św. Mikołaja i na napisanie do niego listu. Następnie wraz ze Świętym dzieci udały się do muzeum bombek mieszczącego się na poddaszu fabryki. Na wystawach zobaczyły prawie 60-letnie bombki. Wszędzie stały przystrojone choinki i kosze z różnorodnymi ozdobami świątecznymi. Dzieciom podobała się Królowa Lodu, którą otaczały zamienione w lód zwierzęta oraz piękna biała suknia panny młodej, wykonana w całości z bombek.
Po obejrzeniu wystaw, każdy wychowanek otrzymał od Św. Mikołaja lizaka. Następnie uczniowie wrócili do pozostawionych bombek, żeby je dokończyć. Pomocnicy Świętego poobcinali w nich końcówki oraz włożyli zawieszki. Każda ozdoba świąteczna została pięknie zapakowana.
Na koniec wycieczki dzieci odwiedziły przyzakładowy sklepik, w którymi zakupiły bombki do domu. Różnorodność znajdujących się tam świątecznych ozdób niejedną osobę przyprawiła o zawrót głowy.
Dzieci powróciły do domu z ogromem wrażeń oraz z własnoręcznie wykonanymi bombkami. Będą one nie tylko pięknie zdobić ich choinki, ale na pewno przypominać o niezwykłej przygodzie, jaką uczniowie klas czwartych przeżyli podczas wizyty w Konsulacie Św. Mikołaja w Kętrzynie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krzysztofa Jurska oraz opublikowany na portalu Ełk: SP 3 w Konsulacie św. Mikołaja w Kętrzynie
Oceń artykuł:

(0)