środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Podziel się:

Podziel się:

Tydzień Patriotyzmu w Ełckiej Trójce

W dniach 5-9 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Patriotyzmu. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości naszą coroczną imprezę zaplanowaliśmy w okolicach 11 listopada. Przez cały tydzień przychodziliśmy do szkoły w barwach narodowych. W oknie każdej sali pojawiła się flaga narodowa. Opiekunowie pracowni wraz z chętnymi uczniami przygotowali gazetki tematyczne związane z Narodowym Świętem Niepodległości.

Już w październiku w naszej szkole ogłoszone zostały dwa konkursy plastyczne o tematyce patriotycznej. Pierwszy - Malowane Dzieje oraz drugi na znak, będący naszym szkolnym logiem obchodów upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W obu konkursach prace można było wykonać dowolną techniką. Należało je dostarczyć do 12 listopada.

W połowie października na poszczególnych szczeblach klas 4, 5, 6, 7, 8, oraz 3 gimnazjum, każda klasa metodą kolażu musiała również wykonać pracę tematyczną. Klasy czwarte miały za zadanie przedstawić flagę Polski, klasy piąte godło naszej ojczyzny, klasy szóste, siódme, ósme i trzecie gimnazjum poszczególne zwrotki hymnu polskiego oraz jego refren.

Kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Pojawiły się przepiękne prace z łączonych materiałów - klocków, tkanin, wstążek, korków, korali, cekin, plasteliny, bibuły, waty, wacików, tapet, guzików, nici, gazet, czasopism, wycinanek, farb, itp. tworzyw. Wszystkie prace zostały wykorzystane do przystrojenia szkoły podczas Tygodnia Patriotyzmu.

W poniedziałek 5 listopada naszą szkołę odwiedziła pani Teresa Ostrowska, przewodnicząca ełckiego oddziału kombatanckiego Związku Dzieci Wojny Rzeczypospolitej, która opowiadając o swojej rodzinie, dzieciństwie i młodości wprowadziła nas w ciemne zakamarki historii z okresu II wojny światowej oraz czasów okupacji.

We wtorek podczas przerw uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz inni pracownicy szkoły mogli wziąć udział w quizie patriotycznym - Co wiesz o Polsce? Osoby, które poprawnie udzieliły odpowiedzi otrzymywały patriotyczną naklejkę. W tym też dniu podczas dwóch długich przerw na holu szkoły odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Odważnych nie brakowało i każdy z radością przyłączał się do śpiewających.

Już w środę część klas wzięła udział w uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozostali uczniowie obejrzeli akademię w piątek.

W tym roku czekała na naszych wychowanków niespodzianka, ponieważ zamiast tradycyjnego apelu, uczniowie obejrzeli sztukę, którą przygotowali wybrani wychowankowie z klas: 4a, 5a, 5c, 6b, 7a, 7b oraz 3b gim pod opieką p. Krzysztofy Jurskiej i p. Moniki Cybulskiej-Ryciuk, które podjęły się również zorganizowania tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu.

Na scenie pojawili się uczniowie przedstawiający Polskę oraz zaborców, którzy w dramatycznym tańcu dokonali jej symbolicznego rozbioru. Podczas sztuki pojawiały się, co pewien czas ważne daty z historii naszego kraju. Kiedy na scenę weszły osoby symbolizujące trzy powstania narodowe, zaborcy i ich nie oszczędzili.

Od początku sztuki wśród występujących aktorów krążyła tajemnicza postać, która swoim ponurym wyglądem wprowadzała grozę i niepokój. W przedstawieniu odegrana została również scena walki w okopach podczas I wojny światowej. Przez cały czas w tle z grą aktorów współgrała prezentacja i odpowiednio nastrajająca muzyka, w tym gra na cymbałach wileńskich.

Wydźwięk metaforyczny sztuki sprawił, że widzowie z zapartym tchem obserwowali kolejne sceny, obrazujące losy naszego kraju od rozbiorów do momentu, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Punktem kulminacyjnym przedstawienia był moment, kiedy tajemnicza postać zrzuciła swój czarny płaszcz i oczom widzów ukazała się postać Józefa Piłsudskiego.

W czwartek uczniowie mogli nie tylko obejrzeć pokaz tańca Poloneza, przygotowanego przez starszych kolegów, ale również sami zatańczyć nasz polski taniec narodowy.

W piątek nasza społeczność szkolna postanowiła wspólnie odśpiewać hymn polski. Klasy młodsze spotkały się na parterze bloku A, natomiast klasy starsze zgromadziły się na sali gimnastycznej. Punktualnie o godz. 11.11 w naszej szkole rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Wszystkie nasze działania upamiętniliśmy w formie zdjęć i filmów (https://www.youtube.com/watch?v=a19A5aJtxiE). Będą one stanowić piękną pamiątkę nie tylko dla naszej szkolnej społeczności, ale również przyszłych pokoleń.

Mamy nadzieję, że inne ełckie szkoły również w godny sposób świętowały 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzysztofa Jurska SP3 w Ełku
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krzysztofa Jurska oraz opublikowany na portalu Ełk: Tydzień Patriotyzmu w Ełckiej Trójce
Oceń artykuł:

(0)