Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Żywa lekcja historii w Muzeum Kropli Wody

Dnia 7 czerwca 2019 r. wychowankowie klasy 5 C pod opieką swojej wychowawczyni p. Krzysztofy Jurskiej i Państwa Nowak wzięli udział w żywej lekcji historii, która miała miejsce w Wieży Ciśnień w Ełku. Zajęcia poprowadził pan Mirosław Sawczyński, który nie tylko opowiedział o historii wieży, ale również przybliżył dzieciom życie dawnych mieszkańców naszego miasta.

Celem spotkania było kultywowanie minionych obyczajów, poszerzanie świadomości narodowej oraz pogłębienie wiedzy o historii naszego miasta i regionu. Dzięki takiej lekcji - historia nie tylko nabrała barw, ale stała się również dotykalna. Dzieci mogły wcielić się w dawnych mieszkańców Ełku i poczuć na własnej skórze, co towarzyszyło im przodkom.

Podczas zwiedzania piątoklasiści poznali dawne ubiory, narzędzia, naczynia, piecyki, sprzęt gospodarstwa domowego, maszyny pompujące, przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat. Obejrzeli galerię historycznych fotografii Ełku z początku XX wieku, oraz obejrzeli bibliotekę z niemieckim księgozbiorem.

Ciekawy sposób narracji prowadzącego spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Pan Sawczyński zaaranżował liczne atrakcje i niespodzianki, dzięki czemu nie było czasu na nudę.

Wychowankowie pani Krzysztofy Jurskiej z wielkim zapałem prezentowali, jak dawniej wyglądało pranie czy prasowanie oraz inne codzienne czynności, takie jak przyniesienie wody do domu, czy poranna toaleta. Dzieci, żeby lepiej wczuć się w odrywane przez siebie role ubrane były w stroje stylizowane na minione czasy.

Była to kolejna żywa lekcja historii i na pewno nie ostatnia, ponieważ taka forma poznawania historii spotyka się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów i na długo pozostaje w ich pamięci.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krzysztofa Jurska
Oceń artykuł:

(0)