Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Podziel się:

Podziel się:

Od zaborów do niepodległości – wystawa i wykład p. Jacka Rutkowskiego w SP 3 w Ełku

Dnia 21 lutego 2020 r. naszą szkołę odwiedził pan Jacek Rutkowski - nauczyciel-konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie filia w Olecku. Historyk poprowadził wykład oraz zaprezentował wystawę historyczną pochodzącą z jego prywatnych zbiorów pt.: „Od zaborów do niepodległości”, na której zgromadzone zostały oryginalne dokumenty i artefakty związane z okresem zaborów i pierwszych lat niepodległości.

Uczniowie najpierw wysłuchali ciekawej lekcji historii, a następnie obejrzeli wystawę złożoną z różnych dokumentów dotyczących minionych czasów. Były to: dowody tożsamości, legitymacje, indeksy, przepustki, listy przewozowe, świadectwa promocyjne, dojrzałości i ukończenia szkoły. Ciekawym elementem wystawy były pocztówki patriotyczne z lat 1905-1918, które mogły legalnie funkcjonować tylko na terenie Galicji.
Dzieci dzięki prezentowanym eksponatom miały okazję poznać historię Polaków żyjących pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim oraz na emigracji. Pan Jacek Rutkowski zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dokumentów wydawanych w poszczególnych zaborach. Przybliżył również moment odzyskania przez Polskę niepodległości i pierwsze lata istnienia II Rzeczypospolitej.
Ekspozycja przedstawiająca dzieje Polaków cieszyła się zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli.


Krzysztofa Jurska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krzysztofa Jurska
Oceń artykuł:

(0)