Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

To Sowieci zniszczyli Mazury

Sowiecki generał kazał bombardować Ełk, Pisz i Orzysz. Bo chciał pokazać jak ciężko walczy z Germańcami.

Kiedy każdego roku w styczniu słyszę o rocznicy wywolenia tego czy innego miasta na Mazurach w 1945 rok, to szlag jasny mnie trafia. Sowieci w 1945 roku zajęli te ziemie. A przy okazji wymordowali znaczną liczbę ich mieszkańców i ograbili.

Oto cytat ze strony http://www.rygielpisz.eu:
Gen. Bołdin... Chcąc wykazać Rokossowskiemu “ciężkie walki z dużymi siłami niemieckimi” bombardowano i podpalano Pisz (samoloty atakowały zapewne pozostawione drewniane makiety) Orzysz, Ełk, nawet ponad przyjętą wówczas radziecką “normę” dla miast wschodniopruskich.

Można to nazwać wyzwoleniem. Rzecz gustu. Ale nie są już rzeczą gustu mordy i gwałty popełniane przez żołnierzy sowieckich. Nie przez wszystkich oczywiście, może nawet mniejszość, ale masowo.

A mamy tutaj świadectwa nie tylko niemieckie, ale samego Sołżenicyna, który w 1945 roku jako sowiecki oficer zajmował Prusy i był świadkiem gwałtów na Niemkach, Mazurkach i Warmiaczkach.

Sołżenicyn w swoim poemacie opisuje splądrowany dom, w którym znajduje matkę z córką. Matka jest ranna. Córka, ofiara zbiorowego gwałtu, nie żyje. Narrator zastanawia się, ilu rosyjskich żołnierzy leżało na zmaltretowanym ciele dziewczynki, zanim skonała: Pluton, kompania? - Dziewczynka przemieniła się w kobietę, a kobieta w trupa - pisze.

Ełk Rosjanie zajęli 24 stycznia 1945 roku. Ełk w porównaniu z innymi mazurskimi miastami miał szczęście. Zniszczeniu uległo tylko
około 25% zabudowy.

Mereżka Valida


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Mereżka Valida oraz opublikowany na portalu Ełk: To Sowieci zniszczyli Mazury
Oceń artykuł:

(0)