Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Podziel się:

Podziel się:

Ekoludkowe działania ekologiczne

W ramach ubiegania się przez Miejskie Przedszkole i Żłobek "Ekoludki" o Międzynarodowy Certyfikat "Zielonej Flagi” placówka w marcu i kwietniu prowadziła kilka działań ekologicznych:

"Podziel się zabawką” - zbiórka zabawek i przekazanie potrzebującym. Akcja miała na celu zachęcić do zmniejszenia konsumpcji, rozsądnych zakupów, a w konsekwencji do zmniejszenia ilości odpadów. Do naszej zbiórki włączyli się pracownicy, dzieci uczęszczające do naszej placówki oraz ich rodzice i opiekunowie. Wszystkie zebrane zabawki zostały przekazane do Domu Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku przy ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego. Dzięki przeprowadzonej zbiórce "Ekoludki" nauczyły się w jaki sposób można zmniejszyć ilość produkowanych odpadów, tym samym przekazując dużo radości i uśmiechu innym osobom.
„Książka wędruje, życie przyrodzie ratuje” - akcja proekologiczna mająca na celu zmniejszenie konsumpcji, poprzez założenie „Kącika wędrującej książki”, którego założeniem jest nieodpłatna wymiana książek trwająca od lutego do czerwca 2018 r. . W placówce są cztery punkty „Kącika wędrującej książki”, które mieszczą się w budynku głównym, w budynku szkolnym oraz budynku żłobkowym. Dziękujemy rodzicom i dzieciom, którzy podzielili się swoimi zbiorami literackimi i zapraszamy kolejnych chętnych do udziału w akcji.
„Dbaj o przyrodę” - zbiórka nakrętek plastikowych, baterii i zużytych telefonów komórkowych. Zbiórkę zużytych telefonów komórkowych placówka prowadziła we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Przedstawiciele naszej społeczności przedszkolnej – czterolatki z grupy „Tygryski” przekazały zebrane telefony do CEE. Dzieci zostały gorąco przyjęte przez pracownika CEE panią Różę Cimochowską, otrzymując za swoje zaangażowanie słodki upominek. Zbiórka baterii i nakrętek będzie trwała do końca czerwca. Zbierając nakrętki efekt naszego działania jest podwójnie pozytywny. Przyczyniamy się do oszczędności surowców ponadto działamy charytatywnie na rzecz Tymona Szmurło, który choruje na torbiel pajęczynówki i padaczkę. Przynosząc do przedszkola zużyte baterie zmniejszamy zagrożenia dla środowiska naturalnego i człowieka. Większość baterii zawiera metale ciężkie, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia nawet w ilościach śladowych takie jak ołów, rtęć, kadm, nikiel, lit i inne. Nie tylko metale ciężkie mogą nam zagrozić, także kwasy lub zasady tworzące elektrolit mają właściwości żrące i korozyjne. Metale ciężkie wymywane z zużytych, porzuconych baterii, są szkodliwe dla człowieka i środowiska.
Pracownicy MPiŻ „Ekoludki” dziękują dzieciom, rodzicom i opiekunom za zaangażowanie w działania ekologiczne mające na celu rezygnację i redukcję odpadów oraz wykorzystywanie surowców wtórnych.

Anna Mścichowska, Justyna Kamińska, Magda Kosak
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Mścichowska oraz opublikowany na portalu Ełk: Ekoludkowe działania ekologiczne
Oceń artykuł:

(0)