Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Premier Morawiecki zdenerwował "żydowskimi sprawcami" premiera Netaniahu

Premier Morawiecki nie będzie dobrze wspominał Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Swoja wypowiedzą zaognił bowiem znowu stosunki polsko-izraelskie.

Zaczęło się od pytania izraelskiego dziennikarza Ronena Bergmana dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Bergman przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, bo zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Po czym zapytał: - Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę. Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ogni.
- Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - odpowiedział premier.
- Słowa polskiego premiera w Monachium były oburzające. To jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu - oświadczył w odpowiedzi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

W sobotę premier Morawiecki złożył kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, pochowanych w Monachium. W kontekście napiętych stosunków polsko-izraelskich chyba nie był to najlepszy pomysł, bo oddział ten otwarcie współpracował w końcowej fazie wojny z hitlerowcami. I korzystając z "neutralności" niemieckiego wojska wycofał się z Polski razem z Wehrmachtem.

- Działalność NSZ bez zmian. Wyraźna współpraca z Niemcami i plaga społeczeństwa na skutek stosowania rekwizycji... Notowane są kontakty z Gestapo - tak działalność Brygady scharakteryzował w swoim meldunku ze stycznia 1945 roku Dowódca Okręgu AK Radom.


https://twitter.com/PremierRP/status/964866546765062144
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Prawy Ełk oraz opublikowany na portalu Gazeta Olsztyńska: Premier Morawiecki zdenerwował "żydowskimi sprawcami" premiera Netanjahu
Oceń artykuł:

(0)