Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Podziel się:

Podziel się:

Straż Miejska i policja: koniec samowolki

Fotoradar zrobił Ci fotkę? Policja i Straż Miejska muszą pokazać Ci akta sprawy, a więc i zdjęcie.

Do tej pory było tak, że ten, kto nie chciał zapłacić mandatu za wykroczenie (np. parkowanie w niedozwolonym miejscu czy przekroczenie prędkości) mógł zobaczyć zdjęcie dopiero na rozprawie w sądzie. Teraz to się zmieni.

Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że właściciele sfotografowanych aut mają prawo wglądu do akt sprawy na etapie prowadzenia czynności wyjaśniających.

Orzeczenie TK:

Art. 38 § 1 ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim nie przewiduje na etapie czynności wyjaśniających, o których mowa w art. 54 § 1 tej ustawy, prawa dostępu do akt dla osoby, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, jest niezgodny z art. 2 i art. 42 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Całe orzeczeni TK:
http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyroki/art/6886-postepowanie-przygotowawcze-prawo-do-korzystania-z-obroncy-zasady-udostepniania-akt/Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Prawy Ełk oraz opublikowany na portalu Ełk: Fotoradary: koniec samowolki
Oceń artykuł:

(0)