Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Spotkanie z leśnikiem w Przedszkolu „U Lolka”

W Ełku od 01 września 2015r. funkcjonuje Niepubliczne Katolickie Przedszkole „U Lolka” im. św. Jana Pawła II. Nazwa placówki nawiązuje do dzieciństwa Patrona, które spędził w Wadowicach. To mama Karola Wojtyły - Emilia nazywała syna Lolkiem, który jako dziecko był zawsze pogodny, bezpośredni, koleżeński, dobry. Głównym celem Przedszkola jest propagowanie wartości chrześcijańskich, prorodzinnych i patriotycznych oraz wcielanie w życie nauczania św. Jana Pawła II. Jedną z licznych form pracy Przedszkola są spotkania z ciekawymi ludźmi na zasadzie autorytetów.

Na pierwsze tego typu spotkanie 15 września 2015r. do Przedszkola „U Lolka” przybył wyjątkowy gość, p. Marian Podlecki - nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród, z zamiłowania historyk, malarz amator, pisarz, podróżnik, czynny instruktor harcerski w stopniu harcmistrza, 973 Kawaler Orderu Uśmiechu na świecie (międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość). Nic dziwnego, że na takiego gościa przedszkolaki z grupy „Koniczynki" i „Aniołki" oczekiwały z niecierpliwością od samego rana. Około godziny 9-tej ich cierpliwość została nagrodzona. Na początku spotkania Pan Marian Podlecki zaprezentował niezwykłą czapkę krasnala wyjaśnił, że „każdy kto ją nosi, jest strażnikiem przyrody".
Spotkanie poświęcone było historii życia łosi w Rajgrodzie. Pan Marian opowiedział jak po wojnie w rajgrodzkich lasach pozostała niewielka liczba łosi, tylko 8 sztuk, ale staranna opieka przyniosła efekty i na obecne czasy jest już 800 sztuk tego gatunku ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. Leśnik w niezwykle barwy sposób przybliżył dzieciom sylwetkę łosia, symbol rajgrodzkich lasów i uświadomił dzieciom na czym polega odpowiedzialność za stan przyrody.
Dzieci w podziękowaniu za piękną opowieść o życiu zwierząt i możliwość doświadczania pozytywnych emocji odwdzięczyły się radosną piosenką. Pan M. Podlecki obdarował wszystkie dzieci rysunkowymi albumami edukacyjnymi pt. „Przygody łosia Rajka” i obiecał, że w czasie kolejnych wizyt w Przedszkolu będzie opowiadał o innych zwierzętach żyjących w polskich lasach.
Patron Przedszkola św. Jan Paweł II poświęcił przyrodzie wiele miejsca i uwagi w swoim nauczaniu. Mówił iż „…Woda, powietrze, ziemia, las, zwierzęta, rośliny zostały stworzone przez Boga i zasługują na szacunek”. Pragniemy, aby wychowankowie Przedszkola „U Lolka” pamiętały o tym w codziennym obcowaniu z przyrodą.

Edyta Wielgat i Maria Chaberek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Maria Chaberek oraz opublikowany na portalu Ełk: Spotkanie z leśnikiem w Przedszkolu „U Lolka”
Oceń artykuł:

(0)