środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Podziel się:

Podziel się:

Dzień „Szkoła bez przemocy” w Szkole Podstawowej nr 5

Od 10 lat, na początku czerwca, w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku obchodzony jest dzień „Szkoła bez przemocy”, którego celem jest minimalizowanie agresji i przeciwdziałanie przemocy, a także wskazanie właściwej drogi w życiu, ukazanie pozytywnych postaw społecznych i moralnych, dzięki którym nasi uczniowie będą prawidłowo funkcjonowali w społeczeństwie.

W tym roku ten dzień obchodziliśmy 7 czerwca, a działania wychowawczo - edukacyjne połączyliśmy z ogólnopolskimi akcjami „Cała Polska czyta dzieciom” i „Bezpieczne wakacje 2016”. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samouznanie. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. We wtorek na początku każdej lekcji były czytane przez radiowęzeł opowiadania dla ducha i bajki terapeutyczne. Czytali przedstawiciele społeczności szkolnej: wicedyrektor – p. Alina Zięba, nauczycielka i uczeń: p. Joanna Baranowska i Adam Ciombor z kl. V d, asystentka nauczyciela – p. Ewa Cieślukowska, rodzic – p. Ewa Malinowska- Biedrzycka, rodzic i jednocześnie nauczycielka – p. Magdalena Lubartowicz, księgowa – p. Anastazja Danuta Kocińska.
Uczniowie klas: V b, V d i VI d w ramach przygotowań do bezpiecznych wakacji mieli spotkanie z ratownikami WOPR-u p. Bogdanem Cieślukowskim i p. Łukaszem Królczykiem. Ratownicy w profesjonalny sposób, z wykorzystaniem ciekawej prezentacji omówili zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Ratownik p. Bogdan podkreślił kilkakrotnie, że nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!! Mówił, że przestrzeganie podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, a tym samym z wakacji wszyscy wrócą szczęśliwi, z wspaniałymi wspomnieniami. Odbyły się również praktyczne zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantomów. Ratownicy zorganizowali też bardzo pomysłowe podsumowanie spotkania, w którym dwie drużyny rywalizowały wykazując się umiejętnością resuscytacji i znajomością zasad bezpieczeństwa nad wodą. Wygrała 6 osobowa drużyna z klasy V d i otrzymała nagrody: piłkę plażową, czapkę chroniącą przed promieniami słonecznymi oraz apteczkę, zaś drugi zespół z kl. V b otrzymał nagrody pocieszenia. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że dzień bez przemocy przygotował ich do niesienia pomocy.
Ten wyjątkowy dzień w szkole zaakcentowali młodzi wolontariusze SKC wykonując plakaty reklamujące „Szkołę bez przemocy”, które ozdobiły korytarz szkolny. W tym dniu społeczność szkoły w swojej garderobie miała element koloru zielonego, który ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i odstresowuje.
Współorganizatorkami przedsięwzięcia były: wicedyrektor p. Alinę Zięba, p. A. Obrycka, p. B. Kurzyna i p. M. Chaberek.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Maria Chaberek oraz opublikowany na portalu Ełk: Dzień „Szkoła bez przemocy” w Szkole Podstawowej nr 5
Oceń artykuł:

(0)